Antibiyotiksiz İyileşmenin İpuçları

antibiyotiksiz iyileşmenin ipuçları
antibiyotiksiz iyileşmenin ipuçları

Antibiyotiksiz iyileşmenin ipuçları, yıllardır savaş verdiğim çok önemli bir konu. Yıllar içinde kendimi bile aştığımı söyleyebilirim, asistanlık yıllarımda antibiyotik kullanım oranlarım %40-50’lerde iken, mevsime göre değişmekle birlikte artık %5-20’lere indirmiş olmanın haklı gururunu yaşıyorum. Ve bu konudaki 20 yıllık tüm bu tecrübelerimi siz anne-babalara aktarabiliyor olmaktan son derece memnunum.

Geçtiğimiz hafta İstanbul’daki en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olan “Geleceğin Ayak İzleri – İlk 1000 Gün Zirvesi”nde konuşmacı olarak davetliydim.

Sağ olsunlar düzenleme komitesi, 2. kez beni bu toplantıya davet ettiler. Çok önem verdiğim bu konuyu, canlı yayın dahil 50 bin anne babayla paylaşma imkanını bana sundukları için kendilerine çok teşekkür ediyorum.

Antibiyotiklerin gereğinden fazla kullanılması çocuğunuzun sadece şu andaki sağlığını değil, bütün hayatını etkileyebiliyor. Özellikle ilk 2 yılı antibiyotiksiz geçirmek aslında gerçekten bir hayal değil. Bunu başaran binlerce ebeveyn, binlerce bebek var. Gereken tek şey biraz sabır, biraz dikkat, biraz bilgi. Bize kulak verin gerisi geliyor zaten… Bu sempozyumda yaptığım konuşmanın, 30 dakikalık videosunu izleyerek siz de antibiyotiksiz iyileşmenin ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Bu sosyal sorumluluk projesinin mimarı Şebnem Öğredik Çavuşoğlu, aynı zamanda kendisi “Hayaller Fabrikası Ajansı”nın da başkanı. Kendisi hayal etmiş ve gelecekten sorumluyum isimli bir platform kurmuş. Daha sonrasında da bunu “Geleceğin Ayak İzleri – İlk 1000 Gün Zirvesi” adı altında anne babalar için bütün gün süren, önemli bir sempozyum haline getirmiş, gerçekten de çok önemli bir hayali gerçekleştirmiş.

Bebeğin ilk 1000 günü

Bebeğin gelişiminin hamileliğin ilk günü ile başlayıp ilk 2 yılda en önemli olduğunu biliyoruz. İlk 1000 günde, bir anne babanın veya anne-baba adayının merak edebileceği her konunun ayrıntılarıyla iredelendiği bu konferansta, çok sıcak ve samimi bir şekilde karşılandım. Çok değerli birçok öğretim görevlisi hocamla aynı sahneyi paylaşmanın gururunu yaşadım. Orada konusunda otorite olan onlarca uzman arkadaşımız veya hocamız, hiçbir karşılık beklemeden mesailerinden arttırdıkları zamanla, gelecekten sorumluyum mesajının verdiği motivasyonla, tüm Türkiye’ye çok önemli mesajlar verdiler, anne babaları ve anne-baba adaylarını bilgilendirdiler. Daha sağlıklı gebelikler, sağlıklı doğan bebekler, daha sağlıklı çocuklar ve hem fiziksel olarak, hem ruhen daha sağlıklı bireyler yetiştirmekti amaç. Farklı branşlarda dinlediğim diğer konuşmaların da bana çok önemli değerler kattığını düşünüyorum. Toplumumuzun geleceğine umutla bakmamı sağlayan bu tür toplantıların çoğalması ve tüm Türkiye’de yaygınlaşmasını diliyorum.

Bir dahaki seneye aynı hece heyecanla yeni bir konuda buluşmak dileğiyle. Bu sempozyumdaki konuşmamın tamamını siz doktoramcam.com okurları ile de paylaşmak istedim.

Sağlıcakla ve sevgiyle kalın

Uzm.Dr. Anıl Yeşildal

1 Yorum

  1. Antibiyotiksiz bir yaşam mümkün değil algısını kırdığınız için ve yazınız için çok teşekkür ederim.Uzun zamandır sitenizi ilgi ile takip ediyorum.Tavsiyeleriniz çok yerinde.Umarım iş hayatınızda daha çok gelişip daha çok insanlara yardımcı olmanız dileğiyle …

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here