Goz akinda siyah noktalar

    Yesim Baykal Sordu:

    Merhaba iyi gunler doktor bey 3 yasindaki oglumun goz aklarinda siyah noktalar var daha kucukken tek gozunde vardi ama simdi ikisindede var zamanla cogaliyor gibi geliyor bana gormesinde her hangi bir sorun yok rahatsiz edici bir batma yada goz akmasi kizarikligi da yok bu durum icin bir doktora goturmedim onemli bir durum olabilrmi bir uzmana gostermelimiyim acaba cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

    Prof. Dr. Hakan Özdemir Cevapladı:

    Gözün beyaz kısmı yani konjonktivada koyu renkli (bazen kahverengi, bazen de siyah) lekeler, noktalar ya da bölgeler koyu tenli cocuklarda gözükebilen göz bulgularıdır. Bunlar konjonktiva bölgesindeki damarlar çevresinde yoğunlaşan pigment dediğimiz cilde ya da göze renk veren maddelerin birikmesi ile oluşan lekelerdir. Göz akında bazen burun kısmında, bazen de kulak kısmında koyu renkli noktalar/lekeler şeklinde görülürler. Çocukların dokuları daha ince olduğu için çocuklarda daha sık görülürler. Özellikle koyu tenli ve koyu göz renkli çocuklarda sıkça görülür. Hastalık değildirler. Tarifi ettiğiniz gibi zamala büyürler ve belli bir süreden sonra sabit kalırlar. Hastalığa neden olmazlar.
    Sizin tarif ettiğiniz değişiklikler yukarıda anlatmaya çalıştığım konjoktival pigment birikimlerine uymaktadır. Ancak bunları gözle görmeden net bir sonuca varmak doğru değildir. Özellikle nadir görülen nevüs dediğimiz ciltteki "ben" benzeri lezyonlar da tarif ettiğiniz şekilde olabilir. Nevüsleri ve benzer patolojileri ayırt etmek için kapsamlı bir göz muayenesi gerekmektedir.