19 aylık uyku sorunu

  BURCU SAĞLAM Sordu:

  Hocam merhaba, oğlum 19 aylık. doğduğundan beri uyku sorunu hep oldu. bizde bir bebek hamağı alarak sorunu giderdiğimizi düşünmüştük. ancak çocuk hamakta yatmayı o kadar benimsedi ki asla odasında uyumak istemiyor. uyansada benim yanıma gelmek istiyor. yatağını tamamen reddediyor. oğluma 18 aya kadar ben baktım ancak ben yeni çalışmaya başladım . acaba bu bana karşı bir tepki mi? babasıda dr ve doğru olanın akşam olunca yatağına bırakarak ağlayarak uyuması olduğunu savunuyor . buna alışacağını gerekirse 1 hafta ağlayacağını söylüyor. ama oğlumun ağlama krizleri kusana kadar sürüyor. gündüz saatlerinde çok uysal ve uyku sorunu yaşamayan bir çocuk. ilişkilerimiz çok düzenli. bize çok bağlı şu anda da ananesi bakıyor. doğru olan nedir? ağlatarak yatağına alıştırmak mı yoksa biraz daha büyümesini bekleyerek hamakta uyumaya devam etmesi mi? bu arada asla ayakta sallanmayı sevmiyor. tek sevdiği hamağında sallanmak ya da benimle uyumak. sevgi ve saygılarımla.

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  Yatağında yatırmaya geçmenizi tavsiye ederim. Çünkü gündüz uykularında sorun yok diye yazmışsınız. Gece sorun oluyorsa eğer ‘’ neden’’ diye kendinize sormanız gerekiyor. Gece siz bir yerlerde yanlış yapıyorsunuzdur. Bunu sizin bulmanız gerekir. Belki ağladığı anda her istediğini anında yapıyorsunuz. Belki sizde ona bağlısınız. Sizin bağlılığınızı gözden geçirmeniz gerekebilir.

   

  19 aylık oğlunuz için çok koruyucu olabilirsiniz. Kendisinin yapabildiği her şeyi onun yapması için fırsat verin. Siz büyükler geride durun. Örneğin; yemek yemiyorsa zorlamayın – doydun galiba diyip yemeği kaldırın, düştüğünde kaldırmayın….

                                       

                                                                Selamlar…