İş konusunda ne yapmalıyım?

  UHUD ÖZTÜRK Sordu:

  Jülide hocam Merhaba. Öncelikle üniversite ye tercihle ilgili sormuş olduğum sorunun cevabını fazlasıyla aldım ve tercih listemi sizin yapmış olduğunuz aciklamalar doğrultusunda yaptım .hocam size bir sorum daha olacak okullar kapandigindan dolayi yazları bircogumuz bazı ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmak istiyor ama benim durumum biraz sıkıntılı çünkü erkek olduğumdan dolayi bir çok işyeri askerliği sebebiyle ise almıyor ve 3 ay calicagimdan dolayida bir çok işyeri bu sebeblede ise almıyor .üniversite baslayana kadar yani hemen hemen 3 ay çalışmak için nasıl bir işe basvurmaliyim ? Cevabınız için teşekkür ederim hocam Saygilar.

  Uzm. Julide Çelikkol Suner Cevapladı:

  Sevgil Uhud Merhaba,

  Üniversite tercihlerin hayırlı olsun. En çok istediğin üniversitede, en çok istediğin bölümü kazanmanı, başarıyla okumanı ve bitirdiğin zaman da mesleğinde çok başarılı biri olmanı dilerim.
  Yaz döneminde çalışma isteğini de çok memnuniyetle karşılıyorum. Bu senin, kendine ve ailene karşı duyduğun sorumluluğu gösterir ki, ileri de çok yararını göreceksin.

  Senin yazın 3 ay çalışacağın iş, her ne iş olursa olsun sana çok olumlu katkısı olacaktır. Çalışma bilinci, sorumluluk bilinci, para kazanmanın zorluğu gibi konuları hayatta çok önemli olacak konuları öğrenmiş olursun. 

  Yazın yapabileceğin iş konusunda şöyle kriterler üzerinden değerlendirme yapabilirsin :

  1) Hangi konulara ilgin ve yeteneğin var : Örneğin, elektronik aletlere, internete, cep telefonuna karşı ilgin ve bilgin vardır. Belki yakın çevrede bu tip bir dükkanda, gerek satış, gerek tamir konularında destek amacıyla çalışabilirsin.

  2) Ya da kendini geliştirmek istediğin bir konu vardır : Örneğin, çok utangaçsın diyelim. Utangaçlığından sıyrılmak için bir iş tercih edip çalışabilirsin. Bunun için gidip civardaki bir market, kırtasiye gibi bir mağazada, yani yoğun insan trafiği olan bir yerde çalışabilirsin.

  3) Veya sahip olduğun bazı özelliklerini değerlendirebilirsin : Örneğin, çok iyi yabancı dil konuşmaktasındır. Yaşadığın yere yakın yabancı dil bilgini kullanabileceğin yerler varsa, buralarda çalışabilirsin.

  Ya da, sen yaşadığın yeri gözlemle ve hoşuna giden iş alternatiflerini listele. Bu alternatifler arasında sana en yararlı olacağını düşündüğün birine yoğunlaş.

  Şimdi, işletmeler çalıştırdıkları elemanlara sigorta yapmak zorundalar. Bu da onlar için ekstra maliyet unsuru. Bu sebeple, iş bulman zor olabilir. O yüzden daha küçük işyerlerini, tercih edersen belki daha rahat iş bulabilirsin. İnan bana, garsonluk bile yapsan yararını görürsün.

  Sevgiler, selamlar