Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı
Ağız ve Diş Sağlığı

Flor jel uygulaması

Çürüğü engellemenin başka bir yolu da dişlerin çürüğe karşı direncini artırmaktır. Dişlere yüzeysel “FLORİD” uygulanması suretiyle bu direnç kazandırılır. Çocuklar için jel, gargara, vernik gibi çeşitli formları ve çilekli, vişneli, naneli ve portakallı gibi çeşitli tatları mevcuttur. Hekim kontrolünde 6 ayda bir uygulanır.
Diş hekimi tarafından özel uygulama kaşıkları içinde akıcı topikal jel konulur. Bu jel ağız içinde dişlerin üzerine uygulanır. 2-4 dakika uygulama yapılır. Tedavi esnasında diş üzerinde florid birikimi ilk dakikada gerçekleşir. Uygulama sonrası yarım saat bir şey yenilip içilmemesi istenir.

Fissür örtücü

Diş çürükleri genelde çiğneyici yüzeylerdeki derin oluklarda (FİSSÜRLERDE) başlar. Yeni sürmüş dişlerdeki koruyucu mine dokusu nihai oluşumunu tamamlamadığı için çürüklere daha da hassastır. Özellikle 6 yaş dişlerinin sürdüğü 5-7 yaş civarında fissürlerin kapatılması çok faydalıdır. Fissür örtücü işlemi duruma göre bazen süt dişlerine ve 12 yaş dişlerine uygulanması da yararlı olmaktadır. Bu koruma şekli hasta için kolay ve sıkıntı vermeyen bir işlemdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here