kanal daralması

  Merhabalar. Sevgili doktorum aşağıda yazdığım 2 gün önce çekilen MR sonucu babama ait. Babam 64 yaşında 2012 yılından bu yana belinden rahatsız. O zaman bel fıtığı dendi ve ara ara fizik tedavi aldı. Geçici rahatlama oldu ama son zamanlarda ağrılar arttı ağrı kalçaya ve bacaklara yayılan baskı ve ağırlık şeklinde. Biraz ayakta kalması ve yürümesi ağrıyı tetikliyor. Son MR da doktorumuz kanal daralması var ameliyat dedi. Sizce MR sonucuna göre acil mi? Başarı oranı nedir? Başka tedavi şekli var mı? Bir de bu hastalığın son noktası nedir? Şimdiden çok çok teşekkür ederim.
  LOMBER MRG TETKİKİ;
  İnceleme yöntemi; SIEMENS OPEN MR (0,35 tesla) TSE T2 sagittal, SE T1 sagittal ve TSE T2 aksiyal planda yapılan incelemede
  Bulgular;
  Lomber lordoz artmıştır.
  End platelerde yaygın Schmorl nodülleri izlenmektedir.
  Disk sinyal intensiteleri su kaybı ve dejenerasyon ile uyumlu azalmıştır.
  Vertebra korpuslarında marjinal supur formasyonları izlenmektedir.
  L4-5 düzeyinde disk dejenerasyonu, disk mesafesinde daralma, dejeneratif diffüz anüler kabarıklık ve end platelerde eşlik eden dejeneratif osteoartrit vardır. Bu düzeylerde faset eklem ve posterior elemanlar dejeneratif hipertrofiktir. Yine bu düzey anteriora grade 1 spondilolistezis vardır. Bunlara sekonder olarak medüller kanal AP çapı 0.3 cm’dir (ileri derecede santral dar kanal). Nöral foramenleri daralmıştır.
  Vertebra korpus yükseklikleri ve korpus yağlı kemik iliği sinyal intensitesi normaldir.
  M.spinalis T12-L1 düzeyinde sonlanmaktadır. İntradural ve epidural yer kaplayan lezyon izlenmedi.
  Distal spinal kord patolojisi izlenmedi.
  Sakral patoloji izlenmedi.
  Paravertebral yumuşak doku normaldir.
  Her iki böbrekte kortikal kistler izlenmektedir.

  Prof. Dr. Özgür Çetik Cevapladı:

  Sn Horuz Eğer 200 metre yol yürürken ağrı nedeni ile  durup dinlenmek zorunda kalıyor ise ameliyat olmasında fayda var. İyi bir omurga cerrahı elinde ameliyata bağlı riskler oldukça azdır. Bilgilerinize. Geçmiş olsun.