kızım

    Ayşegül Ataş Sordu:

    merhabalar sezin hanım uzun süreden sonra tekrar yazmak istedim size.öncelikle nasılsınız iyi çalışmalar diliyorum…kızım 2 yaşında hatta 26.ayına girmek üzere.2.yaş gününü kutladık ver ertesi günü çişini söylemeye başladı bir mucize sihirli değnek değdi sanki kızıma.maşallahh diyorumm.2 aydır hemen hemen çişini kakasını söylüyor bilinçli olarak bende szözsel anlamda destekliyorum.abla olduğunun bilincinde kendine öyle söulüyor çünkü.çok mutluyum tabiki bütün yaz uğraşmama rağmen öğrenememişti ama çok şükür başardı.bana çok yardımcı oldunuz sizin sayenizde atlattık birçok süreci çok teşekkürler ediyorum…..artıık çoğu problemleri aştı kızım büyüdüğünün çook farkında.beni dinleyen ve anlayan bir evlada sahibim…ama ne yazıkki bazı huylarda değişmiyor..beni bırakmıyor bensiz nefes almıyor diyebilirim ne yaptıysam da olmuyor önerilerinizi bekliyorum bu konuda.ayrıca oyuncak paylaşımında hala aynıyız kendi yaşıtlarımızla oynuyoruz büyüklerlede oynuyor fakat kendinden küçüklere vermiyor oyuncaklarını.napıcam bilmiyorum.şimdiden tşk ediyorum 🙂 iyi geceler…

    Uzm. Psk. Sezin Matkap Cevapladı:

    Merhabalar Ayşegül Hanım, rica ederim, sizlere destek olabildiğim için ben de çok mutluyum. Gelişmelerden beni haberdar etmeye devam edin lütfen.
    Evet, tuvalet eğitimine başlama yaşınız uygun, zaten kızınızın size bunu hissettirmesi, dile getirmesi hazır olduğunu gösterir. Sözel olarak desteklemeniz de çok doğru. Bu şekilde devam edin. Oyuncak konusunda önceden de söylediğim gibi yaşı çok küçük. Zamanla geçecektir bu huyu. Dediğim gibi seçim yapma hakkı verirseniz oyuncaklarında, faydalı olabilir. Sizden ayrılmaması konusunda ise ufak ayrılıklarla başlayabilirsiniz. Onu güvendiğiniz birinin yanında sadece yarım saat bırakmak ile başlayabilirsiniz. Güleryüzle evden çıkıp kısa süre sonra geleceğinizi söyleyebilirsiniz. Tabiki sözünüzde durmanız çok önemli, yarım saat içinde dönmelisiniz yani. Zamanla bu süreyi uzatabilirsiniz. Biraz daha zaman geçince haftanın iki günü 2 saatlik oyun grubuna yollayabilirsiniz. Ama zaten 3-4 yaşında kreşe gönderince bu sorun da yavaş yavaş ortadan kalkacaktır. Siz sadece kreşten önce ufak alıştırmalarla başlayabilirsiniz. Kolaylıklar dilerim. Sevgiler.