kızım 2 yaşıma giriyor

  Ayşegül Ataş Sordu:

  merhabalar dr hanım..benim kızım şuan 22 aylık ve 2 yaş sendromu yaşıyor.çok agresif inatçı ağlayan bir çocuk oldu..gayet sabırlı ve temkinli yaklaşmaya çalışıyorum biraz daha iyi şuan ama hala biraz var.bu geçici bir dönem mi ve kadar sürer böyle..yakında haftada 2 gün 2 saat kreşe başlıcak.oyun bölümünde durcak biraz sosyalleşsin istiyorum sizce doğrumu yapıyorum

  Uzm. Psk. Sezin Matkap Cevapladı:

  Merhabalar, anlattıklarınızdan 2 yaş sendromu hakkında bilgi sahibi olduğunuzu anlıyorum. Sabırlı ve temkinli yaklaşmaya çalışmanız çok güzel. Sosyalleşmesi açısından kısa süreli oyun grubuna göndermeniz de uygun ve faydalı bir karar.  
  Öncelikle, iki yaş sendromunun kesin bir bitme yaşı yoktur, çocuktan çocuğa değişebilir ama çoğunlukla 4-5 yaşlarına doğru biter, yani geçici bir dönemdir. Bu dönemde sabırlı davranmanız çok önemlidir.
  Kızınız bu dönemde bağımsız hareket etmek, hep "hayır" diyip ilginizi de üzerine çekmek  isteyebilir. Ağlayarak, inatlaşarak, öfkelenerek istediğini yaptırmaya çalışacaktır. Böyle durumlarda çocuğun üzerine düşmeyin, ağlamasının geçmesini bekleyin. Ağladığı, inatlaştığı zaman istediğini yapmayın, o zaman bu davranışını ödüllendirmiş, davranışı pekiştirmiş olursunuz.
  Böyle bir durumda ona kızmayın, bağırmayın, ceza vermeyin. Onun yerine bu gergin anlarda sessiz kalın ve "sen sakinleşince seninle oturup konuşalım"  diyerek bekleyin. Ona, sakinleşmeden, ağlayarak istediğini elde edemeyeceğini anlatın. "hayır" diyerek kestirip atmaktansa, konuşarak uzlaşmacı bir çözüm üretmeye çalışın. Mesela çikolata yemek için ısrar ederse "tamam ama yemekten sonra" demek gibi.
  Olumlu davranışlarına odaklanın. Basit bir davranış bile olsa övün, olumsuz davranışlarında tepkisiz, sessiz kalmanızı öneririm. Örneğin, yemeğini yediğinde "aferin, ne güzel yedin" demek gibi.
  Baş etmekte yine de zorlanırsanız bir çocuk psikoloğundan yardım almanızı da öneririm.

  Kolaylıklar dilerim.