14 Haftalık Gebelik

14 Haftalık Gebelik
14 Haftalık Gebelik

İçindekiler

Bebeğiniz Hakkında

14. haftada bebeğiniz artık düzenli bir şekilde hareket eder hale gelir, ancak muhtemelen çok ufak olduğu için, henüz siz bu hareketleri hissetmiyor olabilirsiniz. Gözleri giderek birbirine yaklaşırken, kulakları da normalde olması gereken yere doğru hareket eder ve böylece yüzü daha belirgin hale gelmiştir. Tüm vücudunda gelişmekte olan cildini koruyan yumuşak bebek tüyleri oluşmaya başlar. Aynı zamanda kafa derisindeki saçlar ve kaşları da oluşmaya başlar. Akciğerleri hava yerine suyla dolu olmasına rağmen hıçkırabilir.

Bir dahaki doktor kontrolünüzde bebeğinizin kalp seslerini duymak istediğinizi söyleyebilirsiniz.  Bu dönemde Doppler ultrason aracılığıyla bebeğin küçücük kalp atışları kolaylıkla duyulabilir, belki de birden fazla!! Sakın ikiz veya üçüz olmasın!!

Aşağıdaki videolarda Uzm. Diy. Aysen Arıcan ve Uzm Diy. Sernaz Çakır Ercil, “Gebelikte Beslenme” konusunda çeşitli bilgiler veriyor.

Anne Adayı Hakkında

Artık Tam Bir Gebe Bayan Gibi Görünüyorsunuz

Bulantılarınız  muhtemelen yok olmuş olmakla birlikte, bu hafta da hala yorgun hissedebilirsiniz. Bebeğiniz büyüdükçe iç organlarınızı iter, buna bağlı olarak bazı büyüme ağrıları hissedebilirsiniz. Mideniz kendine yer bulamadıkça daha fazla yanma, hazımsızlık ve şişkinlik hissedebilirsiniz. Mide şikayetleriyle  ilgili daha detaylı  bilgi için en alttaki  makale bağlantısını kullanabilirsiniz.

Mesaneniz genişleyecek bir yer bulamayacağı için, sık sık tuvalete gitmeye devam edersiniz. Karnınız büyüdükçe uyumak giderek daha da zorlaşabilir.

Hamile Elbiseleri İçin Alışveriş Zamanı

Artık fermuarınızı çekmekte zorlanıyor musunuz? Büyüyen karnınız kaç yıllık gardrobunuza sonunda darbeyi vurdu. Eğer çok sevdiğiniz dar kot pantolonunuza girmekte zorlanıyorsanız, alışveriş çılgınlığı yapmanın zamanı geldi demektir.

Gardrobunuzda sadece birkaç ay giyeceğiniz bu yeni giysiler için, ufak bir yer ayırmak yeterli, öyle çok büyük bir alışverişe gerek yok; böylece bütçenizi sarsmadan ihtiyacınız olan giysileri alabilirsiniz. Tam bir gardrob düzmek yerine, temel birkaç tane kıyafeti alıp, bunu farklı aksesuarlarla zenginleştirebilirsiniz ve unutmayın ki, bu aksesuarların çoğunu bebeğiniz doğduktan sonra da kullanabilirsiniz.

Temel Kıyafetler Satın Alın

Kot pantolonlar: Genellikle bayanların ilk satın aldığı şey kot pantolonlardır. Özellikle de farklı karın seçenekleri olan, çok farklı modelde gebe pantolonları mevcuttur. Karar vermeden önce mutlaka birkaç tane deneyin, çünkü bazılarının karın modeli diğerlerine göre size daha rahat gelebilir.

Tişörtler: Size uygun iki çift kot pantolon buldunuz mu, artık bunları farklı farklı tişörtlerle bir arada giyebilirsiniz.

Siyah pantolon: Çalışıyor olsanız da olmasanız da, bol siyah bir pantolon gardrobunuzda vazgeçilmezdir. Giymesi, çıkartması kolaydır ve siyah rengin aldığınız kiloları ve büyüyen karnınızı daha az belli ettiğini fark edeceksiniz.

Beyaz gömlek: Beyaz gömleğinizi kot pantolonla birlikte giydiğinizde daha spor-gündelik bir hava verirken, aynı gömleği siyah pantolonla birlikte giydiğinizde daha şık-resmi bir  hava  katacaktır.

Kıyafet Bedenlerinin Nasıl Ayarlamalıyım?

Gebelik kıyafetlerinin bedenleri ile normal kıyafetlerin bedenleri birbirine paraleldir. Eğer normal zamanda küçük beden giyiyorsanız, gebeliğiniz boyunca da yine küçük beden giyeceksiniz. Gömlekler aşağı yukarı omuz ve kol bölgesinde tamamen aynı kesimdedir, ancak aşağı göbeğinize doğru indikçe işte o zaman, dökümlüden tamamen karnınızı saracak şekile kadar model ve beden farkları ortaya çıkacaktır.

Pantolon bedenleri için de yine endişelenmeyin ,gebelik pantolonları da aynı gömlekler gibi yine küçük, orta ve geniş  beden şeklinde ayrılmaktadır.

14. Haftada Bazı Üyelerimizden Bize Gelen Sorular

Soru: 14 haftalık gebeyim hala karnım görünmüyor neden?

Cevap: Gebeliğin ilk haftalarından itibaren bunu hissedebilirsiniz, ancak ilk haftalarda  bunu  göstermekten  çok  uzaksınız. Birçok bayan daha ilk baştan itibaren, adeta şişmiş gibi hissedebilirler, ancak henüz ortada görünen bir karın yoktur. Karnınızı ne zaman belli olacağı kişisel farklılıklar gösterir ve bunu etkileyen birçok faktör vardır.

 • Karın kaslarınız eğer çok sıkıysa karnın görünmesi biraz gecikebilir
 • İlk gebeliğiniz ise yine karnınızın belli olması biraz gecikebilir
 • Gebelik öncesi eğer zayıfsanız, şişman bir bayana göre karnınız daha önce görünecektir.

Genellikle bayanların çoğunda hamileliğin 3-4. aylarında karınları belli olmaya başlar. Henüz tam olarak hamile kıyafetlerine hazır olmasanız bile, artık daha rahat, gevşek, elastik birşeyler giyme zamanı geldi ve şunu unutmayın bazı bayanlarda hamileliğin 5. ayına kadar gerçekten, dışarıdan hiçbirşey farkedilmez. Lütfen sabırlı olun, çok yakında karnınız belli olacak.

Soru: Gebeliğe bağlı kabızlığı nasıl çözebilirim?

Cevap: Ne yazık ki gebelikte kabızlığa sebep olabilecek birçok faktör vardır.

 • Gebelik hormonları bağırsak hareketlerini yavaşlatabilir
 • Özellikle demir içeren gebelik vitaminleri kabızlığa neden olabilir
 • Kansızlığınız için direk demir ilacı kullanıyorsanız kabızlık kaçınılmazdır
 • Rahimin büyümesi bağırsak geçişini yavaşlatır

Peki bunu çözmek için neler yapabiliriz?

Bol bol sıvı alın, yeterli sıvı almak sorunun çözümüne yardımcı olabilir.

 • Bol bol sebze meyve yiyin
 • Kabızlığa sebep olabilecek gıdalardan kaçının
 • Vitamin hapından şüpheleniyorsanız, farklı bir seçenek için doktorunuza danışın
 • Son çare, bazı yumuşatıcı ilaçlar kullanılabilir ancak mutlaka doktorunuza danışın.
 • Mide şikayetleriyle ilgili daha detaylı bilgi için “Gebelikte Mide Yanması” yazımızı okuyunuz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here