kızımın siniri

  Öznur Ayan Sordu:

  hocam iyi günler kızım 15 aylık 2-3 aydır sinirlenince kendini yere atıyor hatta çoğu zaman kafasını nereye denk gelirse alnını vuruyor yere betona koltuk tahtasına halıya neresi olduğu fark etmiyor. 3-4 kes hızla vurup sonrada ağlayarak geliyor. daha küçük anlamıyor yapma demekden nasıl unutturacağım bilmiyorum. ayrıca çok oyuncu oyun oynamakdan dikkatini toplayıp yemek yemiyor aşırı hareketli 2 saniye durmuyor devamlı ayakda hareket halinde hareketleride hızlı hızlı yapıyor oyuncağından bile hemen sıkılıp başka oyuncağa bakıyor çabuk sıkılıyor dikkatini toplayamıyor acaba hiperaktifmi sizce.hamileyken doktorum hiperaktif olucak demişti. belirtileri nelerdir. teşekkürler

  Uzm. Psk. Ela Kök Cevapladı:

  Merhaba,
  Kızınızın henüz yaşı çok küçük olduğu için hiperaktivite ile ilgili yorum yapmak çok güç olur. Fakat bu yaş grubundaki çocuklar yeni yeni yürümeye ve dolayısıyla dünyayı keşfetmeye başladığı için çok hareketli olabiliyor. Bu sebeple sizin kontrolünüzde enerjisini atabileceği ve ona verimli olabilecek oyunlar kurarak hareketliliğini avantaja çevirebilirsiniz. Tabi bunu yaparken belirli sınırlar koymalısınız ki (belirli oyuncakları kullanma, diğerlerini ortadan kaldırma gibi) kızınız sınır kavramına yavaş yavaş aşina olmaya başlasın.
  Yaşadığı öfke ataklarında kendine çok önemli zarar vermediği sürece bu davranışlarını görmezden gelmeyi fakat bunu yaparken de "çok kızmış olmalısın" gibi duygularını anladığınızı ifade eden cümleler kurmayı denerseniz davranışları söndürebilirsiniz.  
  Kolaylıklar dilerim.
  Psikolog Ela KÖK