Merhabalar

  Oğuz Dilaver Sordu:

  2010 doğumlu bir kızımız var. Kızımız sadece gece uyuyor. Uyumamak için çok çaba sarfediyor dayanamayıp uyuyor. Kendi yatagına alıştıramadık kendi yatagına koysakta gece uyanıp mutlaka aldırıyor yanımıza. Ve bazı dönemlerde anneanne ve babaanne yanında 1-2 hafta yalnız kaldıgınzdan dolayı terkedilme duygusuna kalpılmış durumda,
  ancak son bir aydır her gece uyuduktan 1-2 saat sonra çığlıklarla uyanıyor ve 1 saat boyunca çılgınca ağlıyor sakinleştirmek için hiç bir yol bulamadık.
  teşekkür ederiz.

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  Uykusu az bir çocuk olabilir. Her çocuğun aynı süre uyuması gerekmiyor. Uyku ile ilgili kişisel farklılar olduğunu biliyoruz. Kesinlikle sizin yatağınızda yatırmayın. Onun odasında onun yatağında yatırın. Uyuyana kadar yanında olun. Her uyandığında siz onun yatağına gidin. Kesinlikle kendi yatağınıza almayın. Gece uyanıp korkuyla ağlıyor olması gece terörüne benziyor. Siz sakin kalın, yanına gidin ve yatağında kucağınıza alın. Bu sırada sakinleştirmeye çalısın, uyandırıp gezdirmeyin ve ışığını açmayın. Aksi takdirde uykusu dağılır.