mrhb

  Rabia Koç Sordu:

  merhaba ben 3,5 yıllık evliyim 1,5 yaşında oğlum var bulunduğumuz şehirden memleketimize döndük eşim 6 aydır işsiz artık birbirimizi kırmaya başladık ailesiyle birlikte yaşıyoruz ve ben arada kaldım ne yapmalıyım eşimin beni doğru anlaması için.

  Uzm. Julide Çelikkol Suner Cevapladı:

  Merhabalar,

  İçinde bulunduğunuz durumu anlıyorum. Oldukça zor ama,  bir anne ve bir eş olarak size çok büyük yük düşüyor. Her zamankinden daha olgun, akıllı, şefkatli, sabırlı, dikkatli olmanız gerekiyor. Şöyle ki;

  * Erkekler işsiz olduklarında normalden çok daha fazla sinirli oluyorlar. Çünkü kendilerini ailesine bakamayan, beceriksiz biri olarak görüyorlar. Kendilerine güvenleri sıfırlanıyor. Erkekliklerini bile sorgulayabiliyorlar. Size önerim, eşinize inandığınızı, güvendiğinizi ve sevdiğinizi ona belli etmeye devam edin. Eğer kendine güveni yükselirse, daha olumlu olursa, iş bulma imkanı da artacaktır.
  * Eşinize soru sormamaya çalışın. Her sorunuz ona sorgulama gibi geliyor olabilir.   
  * Tartışmaları açan, sürdüren taraf olmaktan kaçının. Bu tavrınız, çocuğunuz açısından da daha olumlu olacaktır. 
  * Eşinizin ailesi ile de ilişkilerinizi olumlu tutmaya çalışın.
  * Ona fikir vermek veya öneride bulunmak istediğiniz zaman, kelimelerinizi dikkatli seçin. Emir verir gibi görünmekten kaçının.
  * Sinirli zamanlarında üzerine gitmemeye çalışın, tartışmamaya çalışın. Sessiz kalın. Bırakın siniri geçsin, sakinleşsin. Sonra tekrar konuşun.
  * Ve bu zor zamanında eşinize yardımcı olabilmek için belki de siz çalışmayı deneyebilirsiniz. Çocuğunuzu teslim edebilecek bir ortam olduğuna göre siz de ailenize destek olmak için bir şeyler yapabilirsiniz.

  Umarım, bu genel fikirler yardımcı olur. Eğer ne tür "yanlış anlamalar " yaşadığınız konusunda daha somut ve net örnekler verebilirseniz, daha fazla yardımcı olmaya çalışırım. Arzu ettiğiniz her zaman yazabilirsiniz.

  Saygılarımla,
  Jülide Suner