nasıl öğretebilirim.

  Zeynep Ateş Sordu:

  benim oğlum 17 aylık ama burnunu, ağzını gösteremiyor. daha doğrusu biz öğretmeye çalışınca bizi dinlemiyor. birşey yamak istiyorsa sadece kendi istedği zaman yapıyor. aksi taktirde yaptıramıyoruz.. ayrıca çekmece karıştırmak ortalığı karıştırmayı seviyor. bugünlerde çok sinirli istediği birşey olmayıncada ağlıyıp kendini yere atıyor. na yapmalıyım..

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  oğlunuz 17 aylık, tam  yürümede kendine güveninin geldiği bir ayda. etrafta gördüğü her şeyi kuralsızca, sizi dinlemeden karıştırmak istemesi normal. karıştırmasını istemediiğiniz yada ona zarar vericek şeyleri ortadan kaldırın. karıştırmasını  istemediğiniz odaysa odanın kapısını kilitleyin. ağlasada açmayın dikkatini dağıtın.
    ağzını, burnunu göstermesi zaten 15 aylıkken başlıyor. bu aralar çok öğretmeye çalışmayın. soğuklarda sürekli evde kapalı kaldıysa  bunalmış olabilir. 
   çok dış ortama çıkarın. kalabalık ve çocuklu ortamlarda bulundurun. dış ortamda çocuklarla bulunduğu süreyi arttırın. enerjisini dışarıda yaşıtlarıyla harcayıp rahatlamasına fırsat verin. açık alanda uzun mesafe yürüyüşler yapın.