kızım çok hırçın

  Sibel Karaman Sordu:

  merhaba emine hanım kızım 17 aylık bu aralar çok hırçın sabah ben uyurken yatağından çıkıp benim yanıma geliyor yüzünü tırmalıyor saçımı çekiyor bana vuruyor ısırıyor yapma diyince daha fazla yapıyor geçen gün o kadar çok sinirlendim ki eline hafifçe vurdum biliyorum yaptığım şey çok yanlış ama o kadar çok canım yandı ki uyku haliyle öyle hafifçe vurdum ben vurunca gülmeye başladı ve daha çok yapmaya başladı bu kez ben ne yapaabilirim sıkıntıdan hasta oldum yaptığı şeyin doğru olmadığını anlatıyorum ama ters tepki veriyor bide 2 gündür sofrada ona ayrı tabak hazırlıyorum tabağın içindeki yemekleri eliyle dışarı atıyor ve sonrada tabağı yalamaya başlıyor bi sorun olduğu kesin ama nasıl davranmalı bilmiyorum

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:


    Kızınıza size vurması-ısırması.... v.s. lütfen izin müsade etmeyin. Elini tutun ve hayır diyin. Aman doğru olmadığına uzun açıklamalar yapmayın. Sadece size değil sizin dışınızda kime yaparsa bunu yapmasına izin vermetin.
    
    Bunu yapma nedenleri neler olabilir, onun gözüyle olaylara bakalım.
    Evde kesinlikle TV yada ekranı olan herşey yasak, cep telefonu ekranı dahil. 0_2 yaşta dünyada ekran yasak.

     Çok dış ortama çıkarın. Kalabalık ve çocuklu ortamlara çıkarın. ( çıkardığınız süre yetmiyor diye düşünüyorum. bu süreyi arttırın.)