Labioplasti Nedir, Labioplasti Ameliyatını Kimler Olabilir?

Labioplasti Nedir, Labioplasti Ameliyatını Kimler Olabilir
Labioplasti Nedir, Labioplasti Ameliyatını Kimler Olabilir

Labioplasti estetiği ameliyatı son zamanlarda yapılan cinsel estetik ameliyatlarında ilk sırada yer almaktadır. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri istatistiklerine ek olarak kendi istatistiklerimize göre tüm genital plastik cerrahide en çok talep gören operasyondur.

Labioplasti Nedir?

Labioplasti genel olarak ergen, doğuştan veya büyümüş, uzamış, koyulaşmış, sarkık veya düzensiz iç dudakların küçültülmesi ve estetik olarak düzeltilmesi ameliyatı olarak tanımlanır. Bazen dudak asimetrisi dediğimiz dudak kısmı diğerinden daha uzun ya da farklı olduğu için bunu yapmak mümkündür. Bu tür bir ameliyat, bir tür modern jinekolojik estetik ameliyatıdır. İşlevi ve görünümü nedeniyle, birçok ülkedeki (özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkeleri) özel merkezler kullanmaktadır. Dünya çapında labia plastik cerrahi sayısı her yıl ortalama% 20 artmaktadır.

Labioplasti Neden Yapılır?

Labioplastinin en yaygın nedeni, dış dudakların ve iç dudaklarının sarkmasıdır. Başka bir deyişle, dudakların hipertrofisine bağlıdır. Bir dudağın diğerinden farklı olduğu simetri problemlerinde de yapılabilir.

Öte yandan labioplasti sonuçlarından memnun olmayan kişilere farklı merkezlerde labioplasti (revizyon ameliyatı) yapmak mümkündür. İç dudakların aşırı renklenmesi (hiperpigmentasyon) da labioplasti nedenlerinden biridir.

İç dudakların sarkık, buruşuk, koyu ve asimetrik görünümü bir çok estetik kaygı ve birçok fonksiyonel soruna neden olabilmektedir. Bu nedenle labia plastik cerrahi psikoloji, güzellik, hijyen, cinsiyet ve işlev açısından faydalar sağlar.

Labioplastinin Yapılma Nedenleri

LAbioplasti ameliyatı gerektirecek bazı durumlar şöyledir:

 • Utanç ve özgüven kaybı
 • Vücut algısının bozulması
 • Cinsel ilişki sırasında esnemeye bağlı ağrı
 • Cinsel ilişki sırasında hissedememe (özellikle klitoris çok fazla deri ile kaplıysa)
 • Kronik lokal tahriş
 • Sık vajinal enfeksiyonlar
 • Adet sırasında ve tuvalete gittikten sonra hijyen sorunları
 • Egzersizden sonra terleme, koku ve enfeksiyon ile ilgili sorunlar
 • Taytla sürtünme
 • Tayt giyerken genital bölgeyi dışarıdan fark etmek
 • Yürürken, bisiklete binerken ve otururken rahatsızlık

Sosyal medyayı ve interneti yoğun bir şekilde kullandığımız bir dünyada, zihnimizde aşırı içsel duygular gittikçe büyüdü ve tüm hayatımızı etkileyen önemli bir konu haline geldi. Özellikle Batı toplumunda hastaların genel beklentisi iç dudağın dış dudağın içinde yer almasıdır.

Balmumunun genital bölgede yayılması ve porno sektörünün hızlı gelişimi de labia plastik cerrahisindeki artışın nedenlerinden biridir. Uzmanların gözlemine göre çocukluk ya da ergenlik dönemindeki bazı cinsel travmalar labioplasti gerekliliğine yol açabilir.

Ameliyatı planlayan cerrahın hastayı farklı sorular sorarak anlamaya, hastanın beklentilerini ölçmeye ve empati yoluyla hastanın şikayetlerinin psikolojik ya da işlevsel olup olmadığını öğrenmeye çalışması önemlidir.

Labioplasti Operasyonu Nasıl Yapılır?

İç dudağı estetik olarak kesmek ve küçültmek için labia plastik cerrahisine uygun klinik ortamda hastanede, lokal anestezi, genel anestezi veya spinal anestezi altında yapılabilir. Özellikle klinik ortamda lokal anestezi altında yapılabildiğinde hastalara kolaylık sağlar. Ancak bu seçenek hastaneye yatmayı düşünen hastalara da açıktır.

Labioplasti Ameliyatını Kimler Yapar?

Labioplasti, bu alanda gelişen jinekologlar ve plastik cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Ancak genital estetik cerrahi eğitimi doktorların profesyonelleşmesine dahil değildir. Bu nedenle birçok hekim kişisel çabalarıyla kendini geliştirmeye çalışır.

Operasyon sonrası problem yaşamamak için operasyonu gerçekleştirecek cerrahın bu alanda bilgili ve tecrübeli olması gerekmektedir. Jinekologlar için cinsel organların anatomisini ve fizyolojik koşullarını anlamakta fayda vardır.

Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Koleji (ACOG), Ocak 2020’de kadın genital plastik cerrahi ile ilgili en son duyuruyu yayınladı. Bu duyuruda cinsel işlev bozukluğunun (sorunun) genital cerrahi ile düzeltilebileceği ancak bunun için ameliyatı yapacak doktorların cinsel işlev bozukluğu ve ruhsal hastalık konusunda eğitilmesi gerektiği vurgulanmaktadır.

Labioplasti hakkında daha fazla bilgi almak için Ankara vajina daraltma Esra Çabuk Cömert’in sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here