okula nasıl göndermeliyim

  Nazlı İmamoğlu Sordu:

  Merhaba Emine Hanım,
  Benim 4 yaşında bir oğlum var geçen sene yarım gün olarak okula başlamıştı ve çok zor gidiyordu (okulda çok mutlu değildi sürekli öğretmeni değişti)Bu sene tekrar 10:30-17:00 saat aralıklarında okula başladı ben çalışan bir anneyim okula ilk 1 hafta ben götürdüm çok kolay olmadı fakat düşündüğüm kadarda zor değildi daha sonraki 3 hafta sorunsuz gitti ama artık gitmek istemiyor.Sabahları babaannesinde kahvaltısını yaptıktan sonra okula gidiyor,ama sokaklarda kendini yere atıyor.ve sonunda eve geri dönüyorlar.Nedene gitmek istemediğini sorduğumda her seferinde farklı bir cevap veriyor.Verdiği cevaplar bahane şeklinde.Okul eğer bir gezi sinema vb bir faaliyet yapacak ise hiç arkasına bakmadan okula gidiyor.Ona göre 5 gün çokmuş okula 5 gün gidilmezmiş.Ne yapacağımızı şaşırdık istikrarlı davranıyoruz ama sokakta kendini yere atınca elimizden birşey gelmiyor.Bize tek çözüm sürükleyerek götürmek kalıyor ama çok ileriye gidersek ileriye dönük okulla ilgili sorunlar yaşamaktan korkuyoruz.
  Nasıl davranmalı ne yapmalıyız.Konu ile ilgili yardımınızı rica ediyoruz.
  Teşekkürler

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  Bence çocuklar 3 yaşından sonra ana okuluna gitmeli. Başta yarım gün olabilir, sonrasında tam gün olmalı.
  Oğlunuzda yarım günü deneyebilirsiniz, 3 gün yarım gün, sonra artırarak 5 tam güne çıkmanızı tavsiye ederim.
  "Neden istemiyorsun, ne oldu" gibi soruları lütfen sormayın. Kararlı ve tutarlı davranın. Bıkar mı, acaba ları hiç aklınıza getirmeyin. Kesinlikle bıkmıyorlar.
  Neden istemiyorlar? Çünkü evde kuralları çocuk koyuyor, ne isterse, ne zaman isterse yapılıyor. Okulda ise kuralları öğretmen koyuyor. Kurallara uymak onları çok zorluyor, eve kendi prensliklerine kaçmak istiyorlar.
  Öğretmeni bu sıralar özel ilgi gösterebilir, konuşsun, herkesin içinde aferin desin, saçını okşasın, omuzuna dokunsun, vs ...
  Tüm bunlara rağmen olmuyorsa servisle okula gitsin, veya baba, dede gibi daha kararlı kişiler okula bıraksın.
  Evde kendisine cazip gelen ne varsa kaldırın. Tv, bilgisayar, .... ne varsa kaldırın, bozuldu deyin, siz de seyretmeyin.
  Sevgiler, Emine Eraslan