Kapsül Endoskopi – Kolonoskopi

Kapsül Endoskopi - Kolonoskopi
Kapsül Endoskopi - Kolonoskopi

İçindekiler

Ağrısız, kolay ve güvenilir endoskopi artık çok kolay !!!

İnce ve kalın barsak hastalıklarının tespit edilmesinde kullanılan kapsül endoskopi yöntemi ile endoskopi artık çok kolay. Medicana Bahçelievler Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ziyaettin Durakoğlu başarıyla uygulanan bu yöntem ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Günümüzde ince barsak, kolon yani kalın barsaktaki ülser, polip, kanser ya da diğer anormal oluşumların incelenmesinde kullanılan yeni yöntemlerden biri de, en gelişmiş teknoloji olan ‘kapsül enteroskopi’ yöntemi. Medicana Bahçelievler Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ziyaettin Durakoğlu, kapsül endoskopinin; kapsül enteroskopi ve son yıllarda eklenen kapsül kolonoskopi ile daha geniş bir kapsama alanına ulaştığını söylüyor.

Aşağıdaki videoda Uzm. Dr. Ziyaettin Durakoğlu, “ERCP Yöntemi” hakkında bilgiler veriyor.

Kapsül enteroskopi nedir?

1×3 cm ebadında (11 mm x 26 mm) ve 4 gram ağırlığında ve içinde bir mikroçip veya mini-kamera olan bir kapsülün, 8-12 saatlik açlık sonrasında yutulması ve bu cihazın sindirim sisteminde seyahat ederek görüntüler alması ve sonunda hastanın bu kapsülü dışkısı ile çıkartması işlemidir. Tüm sindirim sistemini kat etmesine karşın, başlıca gastroskopi ve kolonoskopi ile değerlendirilme olanağı olmayan ince barsağın incelenmesi amacıyla yapılan bir tetkiktir. Bu kapsülün içindeki mikroçip’in elde ettiği dijital görüntüler, hastanın beline takılan (telsiz gibi) bir kayıt cihazına aktarılarak bilgisayarda detaylı bir şekilde incelenir. Standart kapsüller saniyede iki görüntü alır. Gelişmiş kapsüller ise saniyede 18 görüntüye kadar ve 8 saatlik bir sürede 50 bin civarında 8 kat büyütme ile görüntü alabilir. Kapsülün 1450 görüş açısı olup, 0.1 mm çapa dek cisimleri ve 20 mm derinliğe dek dokuyu tanıyabilir.

Kapsül enteroskopi için ne tür bir hazırlık gerekir?

Tetkikden bir gün önce, elementer diyet, müshil ilaçları, sodyum fosfat, polietilen glikol (PEG), mannitol vb. maddeler ile barsak hazırlığı yapılması gerekir.

Kapsül enteroskopi nasıl gerçekleştirilir?

Hasta bir gün önce yapılan hazırlık sonrası aç karnına uygulama yapılacak gastroenteroloji bölümüne gider ve kameranın kayıt cihazı hastanın kemerine tutturulur. Bir bardak su ile özel kapsülü yutar. Kapsülü yuttuktan iki saat sonra su içilmesine ve dört saat sonra ise çorba gibi hafif sulu gıdaya izin verilir. Hasta bu arada günlük yaşantısına devam eder ve beline takılı olan kayıt cihazını teslim eder. Kapsül 48 ± 52 dakikada mideyi terk eder ve 276 ± 79 dakikada ince barsaktan, kalın barsağın ilk kısmına geçer. Hasta kapsülü ortalama 24 saat sonra barsak hareketleri ile dışkılamayı takiben dışarı atar.

Kapsül kolonoskopi nedir?

Günümüzde kolon yani kalın barsaktaki polip, kanser ya da diğer anormal oluşumların incelenmesindeki en ileri teknoloji olan kolonoskopinin yanı sıra geliştirilen yeni yöntemlerden biri de kapsül kolonoskopidir. Bu yöntemle vitamin hapı büyüklüğünde bir kamera kapsül hastaya içirilir ve bu kapsülün algıladığı görüntü, hastanın kemerine takılan bir cihazda kaydedilir. Kapsül kolonoskopinin kapsül enteroskopiden farkı önde ve arka da olmak üzere iki adet kameranın bulunmasıdır. Bu sayede iki taraftan alınan görüntülerle küçük lezyonlarında görülebilmesi sağlanır. Bu kayıt daha sonra bilgisayarda izlenir. Kapsül, vücutta yaklaşık 12 saat kalır ve sonunda dışkı ile atılır. Bu sürede hastanın hastanede kalması gerekmez, evinde ya da işinde olabilir. Bu yöntem; sedasyonla uyutulamayan, solunum sıkıntısı olan ve standart kolonoskopiden çekinen hastalar için idealdir.

Öncesinde barsak temizliği şart

Kapsül kolonoskopi işlemi öncesinde diyet ve ilaçlarla iyi bir barsak temizliği yapılır. Ardından işlem günü hasta erken saatlerde hastaneye gelerek, iri bir vitamin hapı büyüklüğündeki kapsülü içer. Hastanın beline büyük bir cep telefonu büyüklüğündeki alıcı bir cihaz, kemerle takılır. Hasta, bu arada evine gidip dinlenir. Yemeğini yiyebilir. Akşamüstü tekrar hastaneye gelip alıcıyı verir. Gastroenteroloji uzmanı hekimler, alıcıya kaydedilen görüntüleri inceleyerek değerlendirme yapar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here