özlem yalıner

  merhabalar ela hanım . benı kızım 5 yasında etrafta bebek gorunce keske bızımde bebegımız olsa kardesım olsa fılan dıyor çok ıcten ama maddıyattan dolayı yapamıyruz. bır cocugun bakımının kolay olmadıgını parada lazım oldugunu su an olamayacagını ama ılerıde bakacagımızı faln anlatmaya calısıyrum baska bır sey bulamadım durustte olmak ıstedım ama yanlısmı yapıyrum. ne yapmalıyım. bırde bunları soyledıkten sonra bebek nasıl yapılır sen evlendın cıcugun oldu 1 daha evlenmeyeceksın nasıl cocuk olcak dıyor. bız ıstedıgımız zamn allah ızın verırse olur dıyorum. nasıl anlatmalıyım?

  Uzm. Psk. Ela Kök Cevapladı:

  Merhaba,
  Kızınızın kardeş isteğine uzun açıklamalar yapmak yerine kısa cevaplar vermeye çalışın. Dürüst olmaya devam edin ama cümleleriniz kısa ve anlaşılır olmalı, açıklamanızdan sonra ilgisini başka bir yöne çekebilirsiniz. Eğer bir kreşe gitmiyorsa yaşıtlarıyla daha fazla zaman geçirmesini sağlayın. Çocuğunuzun kardeş istemesi, arkadaşında gördüğü bir oyuncağı istemesine benzetilebilir. Dolayısıyla duygusal tepkiler vermemeye çalışın. 

  Çocuğun nasıl olacağı sorularına soyut cevaplar vermemeye çalışın. Evet, babanla evlendik ve evli olmaya devam ediyoruz diyebilirsiniz. 
  Kolaylıklar dilerim.
  Psikolog Ela KÖK