rahimiçi gelişim geriliği

  Aslı Yüceer Sordu:

  Merhabalar,30+2 günlük hamileyim,fakat ultrason verilerine göre bebeğin gelişimi 2.5-3 hafta geriden geliyor,fakat kilosu haftasına uygun olarak gelişiyor.13 aralık s.a.t,dünkü ultrason verilerim şunlar;
  GA(LMP)27w6
  EFW hadlock 1276g
  GA(EFW)28w3
  BPD 28w2
  AC27w1
  FTA 27w6
  FL28w1
  sizce bu verilere göre rahimiçi gelişim geriliği söz konusumu,yoksa bebeğim minyonmu olacak?Eğer gelişim geriliği var ise,bunu normale döndürebilmek için neler yapmalıyım?aynı sorunu 3 yıl önceki gebeliğimdede yaşadım,32 haftalık olması gereken bebeğim 28 haftalıktı ve bu gelişim geriliğinden yaklaşık 5 hafta sonra su azalması nedeniyle ölü doğum gerçekleşti.Bu durumda takdir edersinizki endişelerim çok büyük,bu konuda alabileceğim önlemler konusunda yardımcı olursanız çok minnettar olurum size.şimdiden teşekkürler.

  Op. Dr. Savaş Aksoy Cevapladı:

  Gelişme geriliği diyebilmek için karın çevresinin ve/veya diğer ölçülerin 10. persentil eğrisi altında olması gerekir. Bebeğin ölçüleri her kontrolde persentil eğrileri ile takip edilmelidir. Sizin bebeğinizin tüm ölçüleri geriden gelmektedir dolayısıyla simetrik bir gerileme mevcuttur. Bu illa ki gelişme geriliği demek değildir.  Her kontrolde bu fark korunuyorsa minyon bebek olabilir . Bazı genetik anomaliler, infeksiyonlar, tütün alkol kullanımı buna sebep sebep olabilir. Bebeğe giden kan akımı doppler  ile takip edilmeli, suyunun azalıp azalmadığı kontrol edilmeli, NST kontrolleri yapılmalı ve bebeğin büyümediği durumda  ya da bebeğe giden kan akımı azaldığında gebelik sonlandırılmalıdır.