Bexsero – MenB Menenjit Aşısı ( B tipi Meningokok )

İçindekiler

B tipi meningokok: Yeni bir menenjit aşısı

Kasım 2018 itibariyle Bexsero adıyla, ruhsatlı yeni bir menenjit aşısı, ülkemizde de piyasaya çıkmıştır. Yeni bir menenjit aşısı çıktı deyince bazen kafalar karışabiliyor, anne-babalar “amma da çok menenjit aşısı varmış” diyebiliyorlar. Şunu tekrar tekrar vurgulamakta fayda görüyorum, menenjit, yani beyin zarı iltihabı bir enfeksiyon hastalığıdır, birçok bakteri veya virüs menenjite sebep olabilir. En ağır menenjit tipleri bakteriyel menenjitlerdir, şu ana kadar bilinen en sık bakteriyel menenjit etkenleri Hib  (hemophilus influenza tip B), Pnömokok ve Meningokoklardır. Sağlık Bakanlığımızın yoğun çabaları sayesinde, 2007 yılından beri Hib’e karşı 2011’den beri de pnömokoklara karşı ücretsiz olarak toplumsal aşılama yapılmaktadır. Ve gerçekten bunun meyvelerini ciddi anlamda toplamaya başlamış durumdayız, son yıllarda yapılan çalışmalara göre artık ülkemizdeki menenjit vakalarında Hib sıfır, pnömokok da neredeyse sıfıra yakın oranda hiç görülmemektedir; bu tamamen toplumsal yoğun aşılamanın bir başarısıdır. Daha önce de yaşadığımız gibi nasıl difteri, tetanoz, çocuk felci gibi ağır hastalıklar tarihe gömüldüyse, artık menenjitin de neredeyse tarihe gömülmek üzere olduğunu söyleyebiliriz.

Anıl Yeşildal – DoktorTakvimi.com

Bexsero-MenB aşısı diğer meningokok aşılarından farklı mı? Meningokok aşıları neden tek çeşit değil?

Meningokok aşıları şu an için ulusal aşı takviminde olmamakla birlikte, 2013 yılından beri 4lü Meningokok aşısı (Menactra, Menveo, Nimenrix) ülkemizde özel aşı kapsamında uygulanmaktadır. Her ülkenin Meningokok tip dağılımı farklı olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse İngiltere’de C tipi Meningokok daha sık görülürken, ülkemizde özellikle de Hac ve Arap göçmenler nedeniyle W135 tipi, bir de şu ana kadar aşısı olmayan B tipi en sık görülen Meningokok tipleriydi. Dolayısıyla bu bilimsel veri ışığında, sadece dörtlü aşı yapmak ülkemizde Meningokoka karşı tam bir koruma sağlamayacaktır. Bexsero – MenB aşısı da uygulandığı takdirde, tüm bakteriyel menenjitleri %90 üzerinde kapsama altına aldığımızı söyleyebiliriz.

Son 5 yıldır ülkemizde yapılan dörtlü Meningokok aşıları A,C,Y,W135 gibi 4 çeşit Meningokok içermektedir. Aşı üretim teknolojilerine baktığımızda, ne yazık ki B tipi aşı bu aşının içine katılarak 5’li bir aşı henüz oluşturulamamıştır. Bu nedenle Bexsero – MenB aşısı  yapılmadığı takdirde, ülkemizde sık görülen bir tür olan, B tipi Meningokokların yapacağı meningokoksemi veya menenjit gibi hastalıklar önlenemeyecektir. Bu bakterinin yapabileceği en hafif hastalık menenjittir, daha ağır seyirli olan meningokoksemi tedavi edilmezse %50, tedavi  edilse  bile %15-20 sıklıkla hastaların 24 saat içinde ölümüne veya hayatta kalsa bile kol-bacak gibi uzuv kayıpları, körlük ve sağırlık gibi ağır hasarlarla sonuçlanabilir.

Yeni bir menenjit aşısını çocuğuma neden yaptırayım, çocuğum kobay mı olacak?

Yeni bir menenjit aşısı ‘nı kabullenmekte zorlanan her anne-babaların haklı olarak sorduğu ilk sorudur bu; içiniz rahat olsun, çocuğunuz tabii ki kobay olmayacak. Bu zaten yeni bir aşı değildir, 2013 yılında ilk kez ABD’nde ruhsat almış, tüm Dünyada bugüne kadar 20 milyondan fazla doz uygulanmış, klasik aşı yan etkileri dışında, ciddi bir yan etkisi görülmemiştir. Şu ana kadar 41 ülkede ruhsatlı olarak satılmaktadır. Amerika, İngiltere gibi gelişmiş ülkeler dahil, 9 ülkede de ulusal aşı takviminde ücretsiz olarak uygulanmaktadır.

Bexsero – MenB menenjit aşısının yan etkileri nelerdir?

Sonuç olarak aşı biyolojik bir üründür, tabii ki her aşıda olduğu gibi çok nadir görülebilecek bazı yan etkiler olabilir, ancak bunlar gerçekten çok nadirdir. Klasik olarak en sık görülen yan etkiler, tüm aşılarda gördüğümüz, aşı yerinde şişme, kızarma, sertlik ve ağrı, aşı yapılan gün ve ertesinde ateştir. Bunlar da aşı yapılan çocukların çoğunda görülmez. Diğer çocuk aşıları ile birlikte aynı gün yapıldığında ateş olasılığının ve derecenin biraz daha yüksek olabileceği bildirilmektedir. Bexsero diğer aşılarla birlikte yapılırsa bu konuya dikkat etmekte fayda vardır. Ateş 38,5 üzerine çıkarsa, ateş düşürücü ilaçlarla kolaylıkla kontrol altına alınabilir. 28 haftanın altındaki çok küçük prematüre bebeklerde bu aşıdan sonra solunum sisteminin 48-72 saat izlenmesi önerilmektedir.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dr. İsmail Gönen, “Çocukluk Dönemindeki Aşılar” hakkında bilgiler veriyor.

Bexsero – MenB aşısı kaç yaşa kadar ve kaç doz uygulanır?

Aşı ülkemizde 50 yaşa kadar ruhsat almıştır, 2 aylık bebek ile 50 yaş arası her birey bu aşıyı olabilir. Aşının başlama yaşına göre, doz sayısı değişkenlik göstermektedir. Rutin aşılama takvimine göre uyarlanabilecek esnek doz seçenekleri mevcuttur. Dolayısıyla rutin bir aşı olmadığı için, doktorunuz kendi uyguladığı özel aşı takvimine göre bir doz şeması belirleyecektir. Yaşa göre değişen doz şemaları aşağıdaki gibidir.

 1) 2-5 aylık bebekler için 3+1 doz şeması:

En az 1 ay arayla 3 doz, 12-23 aylar arası 1 hatırlatma dozu.

Yapılan çalışmalar 2+1 doz  ile  yeterli  koruma  sağlandığını  gösterdiğinden, İngiltere’de  aşı  bu  yaş  grubunda  2+1 şeması  için  ruhsat  almıştır. Bu  bilgiler  ışığında  hem  enjeksiyon  sayısını  azaltmak,  hem  maliyeti  düşürmek  için, doktorunuz da  arzu  ederse 2-4-14 veya 15 ay,  ya da 3-5-15 ay gibi,  bu  aşıyı  3  doz  olarak uygulayabilir.

 2) 6-11 aylık bebekler için 2+1 doz şeması:

En az 2 ay arayla 2 doz, 12-23 aylar arası 1 hatırlatma dozu

 3) 12-23 yaş 2+ 1 doz şeması:

En az 2 ay arayla 2 doz, son dozdan 12-23 ay sonra 1 hatırlatma dozu

 4) 2-10 yaş 2 doz şeması:

En az 2 ay arayla 2 doz (bu yaş grubunda hatırlatma dozu içi gereklilik belirtilmemiş)

 5)11-50 yaş 2 doz şeması:

En az 1 ay arayla 2 doz (bu yaş grubunda hatırlatma dozu içi gereklilik belirtilmemiş)

Bexsero – Men B aşısı fiyatı nedir, devlet öder mi?

Bexsero fiyatı kasım 2018 itibariyle 326 TL’dir. Bexsero – MenB aşısı şimdilik Sağlık Bakanlığı tarafından ödenmemektedir, özel aşı kapsamındadır. Bu sebeple Aile Sağlığı Merkezlerinde ücretsiz olarak uygulanmaz. Tüm özel aşılarda olduğu gibi hep akla şu soru gelir, “devlet ödemediğine göre acaba bu aşı iyi bir aşı değil mi” devletin şu anda bunu ödememesi tamamen bütçesel önceliklerle ilgilidir. Her şeyden önce ülkemizde bir aşının ithal edilebilmesi ve özel de olsa çocuklara yapılabilmesi için Sağlık Bakanlığı’ndan alınan ruhsata ihtiyaç vardır. Zaten birçok gelişmiş ülkede ücretsiz olarak tüm çocuklara yapılmaktadır.

35 YORUMLAR

  • Özetle devlette artık para olmadığı için bu tür aşıları ödemiyor, bu aşılarda neden ortaya çıktı derseniz son zamanlarda ülkeye gelen suriyeli göçü nedeniyle tamamiyle aşısız ve korunmasız çocuklardan dolayı tehdit var

 1. Madem B tipi bu kadar önemliydi neden şimdiye kadar bir aşı ruhsatlandırılmadı? ve neden tek marka ruhsatlandırıldı ?

  B tipi menenjit ülkemizde sık görülüyorsa, kaç vaka ve kaç ölümden bahsediyorsunuz?

 2. 4,5 yaş aşı takvimi dışında herhangi bir aşı yaptırmamış çocuğa, menectra ve nexsero aşılarını hangi sırayla ve arayla yaptırmak uygun olur? (örn. Nisan menectra mayıs nexsero temmuz nexsero ya da örn. Nisan bexsero mayıs menectra haziran bexero??)

 3. Merhaba 11 aylık babeğimiz var menenjit aşısı için kafamız karıştı A,C,Y,W135 ve B olarak gözükmektedir biz hangi aşıdan ne aralıkla yaptırmalıyız

  • Tabii ki herkesin düşüncesine saygım var. Öyle olmasa bu son derece ithamkar yorumunuzun burada yayınlanmasına izin vermezdim. 20 yıllık tecrübeme dayanarak yeni bir aşı çıkınca anne-babalar neyi merak eder, hangi soruları sorar bunu bildiğim için her soruyu açıklayan bir paragraf var dikkat ederseniz yazıda. Bu yazıdan nasıl böyle bir mana çıkardınız bilemiyorum, ancak eğer konu fiyat paragrafı ise şöyle açıklayabilirim. Eğer Google’a girerseniz herhangi bir aşı hakkında sorulan birçok soru olduğunu görürsünüz, bunlardan bazıları “aşı devlet aşısı mı, özel mi, özelse fiyatı ne kadar?” Eğer bu nedenle böyle bir fikre kapıldıysanız bu sizi ilgilendirir. Bence önce meningokok enfeksiyonu, meningokoksemi nasıl bir hastalıkmış bir araştırın, acaba çocuğunuzun böyle bir hastalığa yakalanmasını arzu eder misiniz? Önce buna bir karar verin derim naçizane.

   Ben doktorum tüccar değil, kimin neyi ithal ettiği, ne kadar ithal ettiği de hiç umurumda değil. Üstelik bir çocuk doktoru olarak asli görevim çocukları iyileştirmekten çok hastalıklardan, ölüm ve sakatlıklardan korumaktır. Çok tehlikeli ve ölümcül olan bu hastalığın aşısının çok önemli olduğunu zaten yıllardır biliyorum. Türkiye’ye gelir gelmez kendi çocuğuma yaptığıma göre, Türk anne-babalarının da bu yeni aşından haberdar olmak en doğal hakları diye düşünüyorum.
   Uzm.Dr. Anıl Yeşildal

   • Sayın hocam gerçekten çok önemli şeyler söylemişsiniz.uzun zamandır yaptırmadığım için vicdanımla başbaşaydım. Zira sorduğumuz bir çok uzman çokta gerekli olmadığı kanaatindeydi ve beni yanıltmaya devam ediyordu. Bu yazı benim için çok aydınlatıcı oldu. Teşekkür ederim kendi adıma.

   • Birçok yerde bulamadığımız bilgiler içeren bir karşılaştırma yazısı olmuş. Çok teşekkür ederiz emeğiniz ve paylaşıma vakit ayırdığınız için.

 4. Merhaba Anıl Bey;
  Benim oğlum 3,5 aylıkken menenjit geçirdi ve 15 gün boyunca Behçet Uz hastanesin de tedavi gördü.Menenjiti doktorumuz değil biz tespit ettik (bıngıldağındaki şişme ve sırt bölgesindeki kızarıklıklar sayesinde). Doktorumuzu değiştirdik ve yeni doktorumuza sonuçları gösterdiğimiz de bize ilk sorduğu soru meslektaşıma dava açtınız mı sorusu oldu.Şu ana kadar yapılan test sonuçlarında kalıcı hiçbir etkisi olmadığı görüldü ama o 15 gün neler düşünürsünüz neler verebilirsiniz öğrenmek isteyen varsa bana ulaşsın.O yüzden diyorum ki %1 ihtimal bu rahatsızlığı geçirme ihtimali var diyorsanız ( evet ücreti epey yüksek ) evladımızdan kıymetli hiçbirşeyin olmadığını düşündüğüm bu dünyada 850 tl için çocuğunuzu İHMAL ETMEYİN. Sonrasın da bu paranın 1000 mislini de verseniz anlamsız olabilir.Bunu ticaret gibi değil sağlık gibi düşünün

 5. 11aylık oglum ıcın doktorumuz ıkı yasına kadar nımenrıx ve beksero yaptırmamızı soyledı ama hem bu asılar hem rutın asıları hepsı bu kadar kısa surede cocuga agır gelır mı bızı korkutan bu.yorumunuzu merak edıorum hocam

  • Doktor değilim ama aşı takvimi yavrularımızın kaldırabileceği şekilde hazırlanıyor. Biz 13.ayda nimenrix’i yaptırdık. Şu an 14. Aydayız kök dişlerinin 4’ü birden çıkıyor. O yüzden bir ay erteleyebiliriz. Doktorumuza soracağız bugün.

 6. Merhaba Anil bey, 2008 dogumlu kizima tek doz menectra asisini 6yasindayken yaptirmistim. Bir de 2013 dogumlu bir kizim var. O henuz hic menenjit asisi olmadi. Simdi ben her ikisine de hangi asilari yaptirmaliyim acaba. Bu konuda beni bilgendirirseniz sevinirim. Tesekkurler

 7. Merhaba, bu asinin her hangi bir riski, asi yuzunden bu hastaliga yakalanmasina neden olabilecek bir durum ya da saglik sarti ya da alerji olasiligi var mi? Ölü mikrop dediklerinden mi?

 8. hocam merhaba. ben kızıma(3.5 yaşında) tek doz bexsero aşısı yaptırdım bir iki gün çok ağrılı geçti. biraz maddi biraz da kızıma tekrar aynı sıkıntıyı çektirmeme kaygısıyla ikinci dozu biraz erteledim. ikinci dozu vurdurmamamın bir sakıncası olur mu?. vurmak istersek bunun max. bir süresi varmı? birde tek doz hiç mi fayda göstermez? teşkkür ederim

 9. 100 binlerde bir gözüken bu aşı için
  Riskli gruplar dalağı olmayan kronik hastalar salgın olabilecek ülkelere gidenler adaydır
  Yapılmasında bir sakınca yoktur
  Ama yapılmasında bir zorunluluk ve zorlanma şu andaki bilgilerimize göre yoktur

 10. Iyi günler anıl bey yazınızı büyük bi dikkatle okudum gerçekten bilgilendirici benimde şuan 4 aylık bi oğlum var doktorumuz nimenrix ve bexsero aşısını önerdi nimenrix i 3_5_13 üncü aylarda yapılmak uzere 3 doz bexsero için ise 4_6_8_13 olmak üzere 4 doz önerdi bana biraz doz sayilari fazla geldi yani gebel kanı 2ila 3 gibi bana bi aşı aralığı sunarsanız sevinirim teşekkürler

 11. bexsero canlı bi aşımı?o kadar araştırmama rağmen nimenrix ve özellikle bexsero aşısı diğer bakanlık tarafından yapılan rütin aşılarla beraber yapıldığında aşılar arası zaman ralığı veya hangi aşılarla beraber yapılabileceği hakkında bi bilgiye ulaşamadım.bi sağlıkçı olarak buna çok ihtiyacım var.hocam lütfen bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.teşekkür ederim.

 12. Merhabalar, 18.5 aylık iken nimenrix ve bexsero aşılarını bende yaptırdım. ve çok kararsızdım en az 3 ay bu aşıları araştrdım doktorlara sordum, bir kısmı yaptır dedi bir kısmı çekimser kaldı. Ben aşıyı yaptırdıktan beş saat sonra çocuğun bacakları kaskatı oldu dizlerini bükemedi ve yürüyemedi, apar topar acile götürdük, giderken sürekli masaj yaptımve evden çıkmadan önce bir ökçek calpol verdim. hastaneye ulaştığımızda aksak yürümeye başladı. Muayenede herhangi bir bulgu yoktu. yani aşı yerinde şişme kızarıklık vs yoktu. Şehir hastanesinin acilinden çıkıp tıp fakültesine gittik tahlil yapıldı vs ama herşeyi temiz çıktı ve çocuğum yürümeye başladı. Ben aşı kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Biz bu olayı 15 Nisan 2019 da yaşadık. 30 Mayıs 2019 akşamı ise yine çocuk birden bire ayaklarına basamadı. bacaklarında güçsüzlük vardı. Yine acile gittik tahliller yapıldı serum takıldı vs. Gece 3 te eve geldik artık uyuyordu. Sabah 7 de uyandırdım ve çocuk yine yürüyemiyordu. Hemen bulunduğum ildeki tıp fakültesi polikliniğe götürdüm. Biz doktoru vs beklerken yine yavaş yavaş yürümeye başladı. Öğlende çocuk nöroloji muayene etti ve nörolojik hiçbir sıkıntısının olmadığını söyledi doktorumuz. Nöroloji doktoruna muayene olduğumuzda artık oğlum koşmaya bile başlamıştı. Tabi bizim içimiz içimizi yiyor neden olduğu konusunda. Büyüme atağı olabileceği, herhangibir viral enfeksiyon geçirmişse ona bağlı olabileceği söylendi. Biz yine de başka bir nörolojiye götürdük o da ayn ı bulguları söyledi ancak mr ve eeg tetkikti yaptırmmaızı önerdi. EEg çektirdik ve sonuç gayet güzel bir sıkıntısı yok ancak mr çekimi anestezi verilerek yapılacağı için şimdilik bekletme kararı aldık. Aşıya bağlı olduğunu düşünüyorum ancak bu bir tedadüfte olabilir. doktorumuz eğer aşıya bağlı birşey olsaydı kalıcı hasar olurdu dedi. (Allah korusun) bu durum iki defa yaşandığı için ve ikinciside aşı vs olmadığı için atak olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyledi

  • Așı kaynaklı olmuș olabilir çünkü biz daha cok yeni baskilanmis menenjit gecirdik ve bu anlattiklarinizin hepsini hastanede yatarken yasadik bacak kasilmasi yuruyememe vs hepsini inan sizi çok iyi anlıyorum çok zor ve ailelerin gercekten caresiz kaldigi bi durum suan iyiyiz sukur Allah ima bugun bende bexsero asisini yaptirdim sizin yazinizi gorunce suan yine ayni șeyleri yasarmiyiz diye korkmadim değil insallah bisey olmaz Allahim (bu arada benim oğlum 7 yașında)

 13. Birsen hanim bazı aşılar ( grip aşısı dahil ) bünyeden bünyeye gore degisebilen Guillain Barrse denilen norolojik bir sendroma yol acabiliyor, bahsettiginiz durum gibi degil tabi daha agir gelisen ve bazen tam olarak iyilesmeyen bir tablo ortaya koyabiliyor, bu tamamen vucut direnci ile alakali, aslina bakarsaniz vucut direnci iyi olan bir bebek yada cocukta menenjit olabilme ihtimali cok dusuk, tabi bu ne kadar bakteri yuku aldigina da bagli, bence rotarix oral rota asisi ve nemenrix meningokok menenjit asisi mutlaka ama mutlaka yaptirilmalidir, nemenrix 2 yas sonrasi tek doz uygulabiyor, tabi o yasa kadar bebegimizi kontaminasyonlardan koruyabildigimiz kadar korumaliyiz. Allah hepimizin evlatlarini korusun ve dert vermesin.

 14. Sayın hocam, biz bexero nun ilk dozunu yaptırdık ve daha sonra kovid-19 olayları nedeniyle 2. aşıyı henüz yaptırmadık. Çocuğum ilk dozu aralığın 20 sinde yaptırdık. Talimatta en az iki ay ara olmalı diyor da biz 2. dozu yaptırmak için en fazla ne kadar bekleyebiliriz? Yoksa geç mi kaldık?

 15. Özel sağlık sigortası aşının %80’ini karşılıyor. Ayrıca Türkiye’de sağlık sistemi diğer ülkelere göre hem doktorların bilgisi hem de devlet desteği açısından daha iyi. Bizzat yaşadım ve gördüm. Beğendiğiniz Almanya veya diğer avrupa ülkelerinde en ufak bir ateşte bile doktor bakmaz. Ama ülkemizde gerçekten çok ilgili doktorlar var. Ama çoğu doktorda basit vakalarda hemen doktora gelinmesinden dolayı bıkkınlık oluşmuş.

 16. Merhaba Sayin hocam oglum 16 aylik ilk doz bexsero asisi yapildi 2 gundur 38 in altina dusmeyen atesi var. Cok korkuyorum suana kadar hic bir asida ates olmamisti. Atesi hep 38 in ustu hatta ilk gun 39.9 du. Napmaliyiz doktor 2 gun normal demisti ama bugun 2. Gun bir iyilesme yok

 17. Merhabalar
  25.05.2021tarihinde sabah 9 civarinda 8. Aylik oğluma 2. Doz Bexsero aşısı yapıldı 2 ay öncede 1. Dozu yapılmıştı. Doktorum kreşe gidecek cocuklar icin cok önemli olduğunu söyledi yaptırdık. Gayet büyük bir hastanede 530 tl fiyati.
  Şuanda 29.05.2021 saat sabahın 05:19 u ve ben ayaktayım halen. 4 gündür atesi düşmedi. Ates düşürücü veriyoruz biraz düşüyor 2 3 saat iyi sonra tekrar 38 lere kadar çıkıyor. Doktoruyla konuşuyorum normal diyo. Netten araştırdım yan etkisi en fazla aşının yapıldığı gün ve ertesi gün kızarıklık yanma ateş vs diyor.
  4 gündür ne iştahı var ne keyfi…
  Acaba dedim kanında mikrop vardi da ikisi mi denk geldi şuphede kaldık.test verdik hemen 3. Gün hiçbir şey çıkmadı. Aşıya bağlı ates. Kac gün sürecek bilmiyoruz. Doktor normal deyip duruyor. Okuyorum yorumları böyle bir durum yaşayan olmamış.
  Aşının koruyuculuguna inanıyorum tabiki ama.yan etkisi çok fazla olmadı mı? Ne yapacağım bilmiyorum.? 🙁
  Bexsero

 18. Doktorum iyi günler aşılatın 2 ay ara ile olması soylenıyor fakat doktorumuz 1 ay ara ile vurdu bu durum cocugumuza sıkıntı cıkarır mı bişi olur mu cok korkuyoruz ne yapmamız lazım yardımcı olursanız sevinirim

 19. Çok değerli bilgileriniz için teşekkür ederiyorum sayın doktorum. Almanyda yaşıyoruz ve burda da bu aşı sigorta tarafından ödenmiyor ama doktorumuzun önerisi üzerine araştırdım ve gerçekten çok önemli ve ciddi bir aşı bugün ilk dozunu kızım 5 oğlum 1 yaş yaptırdık diğer doz için randevumuzu aldık bence imkan dahilinde tabiki ama ihmal edilmemeli ypılmalı çok kıymetli bilgileriniz için teşekkür ederim bu arada 250 Euro verdik içinci doz için ayrıca ödeyecek miyiz bilmiyorum ama evlatalrımız için değer

 20. Yakşamlar doktor bey ben çocuğuma menectra 28.06.2019 birinci toz 27. 11.2019 ikinci toz. Bexero 1toz 25.02 2020. 2toz 04.06.2020 3cü tozu nezaman yaptırmalıyım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here