Tubal Metaplazi

  Erva Şimşek Sordu:

  Merhabalar. 6 ay önce epidural sezeryanla doğum yaptım. 6 sonra yaptırdığım smear testi sonucu “İntraepitelyal lezyon veya malignite görülmedi.Reaktif hücresel değişiklikler.
  Tubal metaplazi” şeklinde çıktı. 2 ay sonra tekrar smear testi istediler. Acaba tubal metaplazi ne anlama gelmektedir.?

  Op. Dr. Mustafa Sedat Bilecan Cevapladı:

  Metaplazi patolojik anatomide olgunlaşmış ve farklılaşmış bir dokunun bir başka farklılaşmış dokuya normal olmayan dönüşmesidir. Burada genellikle, tekrarlanan ve derin bir dokusal saldırıya (enflamasyon, mekanik ya da kimyasal tahriş, enfeksiyon) tepki olarak, daha iyi bir savunma durumuna geçişin söz konusu olduğu uyumsal ve geri döndürülemez bir fenomen söz konusudur.

  Metaplazide yeni dokunun yapısı ve fonksiyonu son derece normaldir, displaziden (ya da kanser-öncesi halden) farkı, saldırının sürmesi halinde ikinci kez evrim geçirmesinin mümkün olmasıdır. Akciğer ve dölyatağı epitelyumu hücrelerinin uzun süre zedelenme sonucunda kanser doğuran yassılaşmaları metaplaziye örnek olarak gösterilebilir. Dişözünün dentin yerine kemik yapmaya başlaması da bir başka metaplazi örneğidir. Metaplazi ancak mikroskobik incelemeyle anlaşılabilir. Metaplazinin görüldüğü başlıca organlar arasında bronşlar, rahim ağzı, yemek borusu ve mide sayılabilir. Fakat metaplaziye tüm dokularda rastlanabilir.