tuvalet egitimi

  Gulsah Polat Sordu:

  Hocam merhaba,
  Aslında bnm soruna benzer çok sorular var hepsini okudum ama bir de ben derdimi anlatmak istedim.
  30 aylik kizim 1 ay önce kabiz oldu. 4-5 günde bir fitil yoluyla yapıyordu. Dr. Gittik öncelikle diyetinizi değiştirin dedi ve duphalac şurup verdi. Yalniz bu arada kizim kendisi bezi atmak istedi cikar bu bezi sikiyor ben çizimi tuvalete yapcam dedi. Bende onun isteği üzerine cukardim ve hicbir problem yaşamadan gündüz çis yapma konusunu basardik ama kakasini tuvalete yapmak istemiyor. İlk bir iki gün kuloduna yaptı. Simdi ise kuloduna da yapmak istemiyor kakasini tutuyor bu sefer karnim agriyor diyor bana bezini bağla diyor. Bende bezini baglamiyorum okuduğum yorumlardan yola cikarak ama bu seferde yapmiyor. Bu şekilde kaka olayini kisir ddöngüye dönüştürmesinden korkuyorum. Nasil davranmam gerektiğini bilemiyorum artik. Eğer ayni şekilde davranmaya devam ederse bezini baglamaliyim ne yapmaliyim yardimci olursaniz çok sevinirim.
  Tesekkurler

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  Bezini bağlamayın, külotuna yapabilir. Altına yaptığında hiç tepki vermeyin, bir şey olmamış gibi üstünü değiştirin. Doğru yere yaparsa çokça övün, konuşun, kutlayın, ..
  Duphalac şurubu kullanırsanız ve diyetinize dikkat ederseniz problem yok, çocuklar zaten tutamıyorlar, altlarına yapıyorlar. 
  Bu konuyu kızınızın yanında hiç konuşmayın, hatta kendi aranızda şifreli dahi konuşmayın. Çünkü böylece önemli olduğunu vurgulamış oluyorsunuz ve konuyu iyice pekiştiriyorsunuz.
  Dış ortamda siz büyükler tuvalete gidin ve yanınızda götürün, her kesin ihtiyacı olduğunda her yerde yapabileceğini görsün. Bunu biliyorlar zaten, gene de tekrar tekrar görmeleri iyi olur.
  Çiş ve kaka konusunda yanında pis, mikrop gibi kelimeler kullanmayın. Özellikle dışarıda tuvaletlere dokunma, mikrop var, gibi kelimeleri kullanmayın. Mikrop kelimesini anlamıyorlar ve tedirgin oluyorlar.
  Altını temizlerken kullandığınız kelimelere dikkat edin.
  Sevgiler, Emine Eraslan