tuvalet eğitimi

  Belgin Tınmaz Sordu:

  merhaba doktor hanım oğlum 29 aylık ve hala tuvaletini altına yapıyor kakasını yaptığı zaman bezini değiştirtmek istemiyor altını aldırmıyor beziyle çok mutlu lazımlığa oturtuyorum korkuyorum diyor kalkıyor oyunla dikkatini çekmeye çalışıyorum onada yanaşmıyor çok afedersiniz ben tuvalete girdiğim zaman bak annede buraya yapacak sende büyüdün sende yap diyorum oda yok pet şişeyi tutuyorum önüne onuda istemiyor bezine yaptıktan sonra anne kaka yaptım diyor gel oğlum bezini değiştirelim diyorum kaçıyor rahatsızda olmuyor bundan 1 ay önce altını birkaç gün bağlamadım ama marleyin üstüne yaptı gece bağlamadım oda olmadı şaşırdım yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  Tuvalet eğitimine karar verdiğinizde bez bağlamayın. Eğer siz hazır değilseniz mutlaka bir bahane ile bez bağlayın ama siz hazır iseniz kararlı bir şekilde bez bağlamayın. Alıştırma külotu kullanın ve hep yanınızda bol yedek kıyafet  taşıyın. Önce gündüz öğreniyor çocuklar sonra gece. Sizinde hedefiniz gündüz tuvalet eğitimi olmalı.
  - Siz tuvalete götürün (oturak, klozet, vs ...) götürün teklif edin, yapmazsa zorlamayın.
  - Yanlış yere yapınca görmemezlikten gelin gelerek altını değiştirin, ama doğru yere yaparsa ödüllendirin. ( öpün, sevin, aferin deyin, alkışlayın gibi)
  - Erkek çocuğu babayla birlikte sık sık tuvalete girsinler. Sizleri görüp modellemeleri gerekiyor.
  - Özellikle dış ortamlarda çok tuvalete götürün. Sanki sizin ihtiyacınız varmış gibi. Her insanın ihtiyacı olunca, yalnız evde değilde her yerde bu ihtiyacını giderdiğini görmeli.
  - Özellikle tuvalet eğitimi sırasında pis, mikrop kelimelerini kullanmayın.
  - Eğer hazır olmadığını düşünüyorsanız, şimdilik vazgeçebilirsiniz.