yürüyememe

  Fatih San Sordu:

  merhaba 12 ay 13 günlük bir oğlum var sürünerek emekliyor ve elinden tutunca yürüyor ama tek bşına yürüyemiyor düşme korkusu var bunu nasıl yenebiliriz

  Uzm. Psk. Sezin Matkap Cevapladı:

  Merhabalar,

  Bebeklerin büyük çoğunluğu 13. aya kadar iyi yürüyemez. Ama 12.ay ile birlikte anne-babadan tek elle ya da iki elle destek alarak veya mobilyaya tutunarak yürüyebilir. Ayrıca iyi emekleyen çocuklar yürüme ihtiyacı duymazlar, daha doğrusu düşme riskini almak istemezler. Biraz daha sabredin. Genellikle çocuklar 13.aydan önce tek başına ayakta durup yürüyemezler. Ancak siz onu bu süreçte desteklemelisiniz. Birkaç önerim var:

  -Bebeğiniz sandalyeye tutunup kendi başına ayağa kalkması için onu cesaretlendirin. Başarırsa aferin diyerek, sarılarak veya alkışlayarak onu ödüllendirin. Yapamazsa üstünde durmayın, yardım edin.

  -Bebeğiniz ile oturur durumda oyun oynarken oyuncağını alması için ona uzatın ve ayağa kalkarak alması için onu cesaretlendirin. Eğer kalkamazsa elinizi uzatarak yardım edin.

  -Oğlunuzla oyun oynarken ona yakın mesafeden sevdiği oyuncağı uzatın ve yanına gelerek almasını isteyin.Tek başına ayağa kalkmasını ve her adımını takdir edin. Yanınıza gelip oyuncağını alabilirse sözel olarak ödüllendirin.

  -Saplı itmeli oyuncağı (mesela itmeli oyuncak sepetini) önce kendiniz iterek model olun. Daha sonra oyuncağı sapından iterek ileri doğru yürümede bebeğe yardımcı olun. Daha sonra bebeğin kendi başına oyunca iterek ileri doğru hareket ettirmesini için cesaretlendirin ve yine sözel olarak ödüllendirin.

  Bu şekilde oyun yoluyla oğlunuzu yürüme konusunda cesaretlendirebilirsiniz. Burada önemli olan çabasını da takdir etmenizdir. Yapabildiğinde alkışlayarak, gülümseyerek vs. takdir etmektir. Yapamadığında ise kızmamak ve ona yardım etmektir. 

  Sağlıklı günler dilerim.