Çocuklarda Sırt Eğriliği

Çocuklarda Sırt Eğriliği
Çocuklarda Sırt Eğriliği

Omurga eğriliklerinde ailesel bir yatkınlık vardır ve kızları erkeklere göre daha fazla etkiler. En sık çocukluk çağının ortasında veya geç döneminde hızlı büyüme atağı sırasında gelişir. İleri derecede skolyoz kalbe, akciğere ve diğer iç organlara baskı yapabilmektedir. Solunumsal ve kardiyovasküler fonksiyonlar açısından erken tanı ve tedavi önem taşımaktadır. Çocuklarda skolyozun tedavisinde değişik yöntemler vardır. Bunlar gözlem, egzersiz, korse tedavisi ve cerrahidir. Uygun tedavi skolyozun derecesine veya ciddiyetine göre belirlenir.

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

Çocukların sırtında meydana gelen bir takım eğrilikler oldukça önemli ortopedik bozukluklardan birisidir. Eğer çocuğunuzun sırtında bir eğrilik görürseniz hiç zaman kaybetmeden bir Ortopedi uzmanına başvurmanız gerekir.

Sırt eğriliklerinin çoğu hızlı büyüme döneminde fark edilir

Çoğunlukla büyüme döneminde, ergenliğin başladığı dönemlerde, hızlı büyüme sırasında ortaya çıkan bu eğrilikler çoğu zaman gözden kaçabilir. O nedenle tüm ailelerin çocuklarına zaman zaman soyunmuş vaziyette sırtından bakmaları, sırtından bakarken öne doğru eğilerek baktıklarında herhangi bir asimetrik durum olup olmadığına dikkat etmeleri, omuzları aynı seviyede olup olmadığına dikkat etmeleri gerekir. Herhangi bir asimetrik durumda da en kısa zamanda bir Ortopedi uzmanına başvurmaları mutlaka önerilir. Özellikle bazı hastalıklarda çocukluktan itibaren yani doğumdan sonraki kısa dönemlerde de ortaya çıkan bazı eğrilikler olabilir. Bunlar daha çok Doğumsal Anomali dediğimiz kemiklerin oluşum bozukluklarından kaynaklanır fakat aşağı yukarı tüm Skolyoz dediğimiz omurga eğriliklerinin %85’inin sebebi bilinmeyen bir eğrilik olup büyüme çağında ortaya çıkmaktadır.

Sırt eğrilikleri kız çocuklarında daha sık görülür

Kız çocuklarında daha sık görülmesi de ayırt edici bir özelliktir. Bu vesileyle çocukların hızlı büyüme dönemlerinde ailenin yapacağı basit bir gözlemle eğer şüphelenilen bir bulgu varsa bunun bir Ortopedi uzmanına başvurulması ile yapılacak bir muayene ve özel röntgen tetkiklerinden sonra eğer böyle bir sorun varsa bunun erken teşhis edilmesi, tabii ki erkenden tedavinin başlamasına sebep olarak ileride meydana gelebilecek çok daha ciddi problemlerin önlenmesi ya da eğer bir girişim yapılacaksa; Örneğin bir cerrahi müdahale yapılacaksa bunun uygun zamanda yapılması için bir kolaylık sağlayacaktır.

Skolyozda erken teşhis önemli

Hafif durumlarda ve erken dönemde yapılan, tespit edilen Skolyozlarda öncelikle daha basit usüllerle; Örneğin korse kullanımlarıyla, egzersizlerle, sportif bazı faaliyetlerle bu eğriliğin artmasını durdurmaya çalışırız, bunu korumaya çalışırız. Ama tabi eğriliğin çok arttığı durumlarda, açıların belli derecenin üzerine çıkması halinde zorunlu olarak cerrahi yöntemlere gerek kalacaktır. Bu tür cerrahi yöntemler son yıllarda bu konudaki tekniklerin çok gelişmesinden dolayı eskiye göre çok basitleşmiş olmakla birlikte yine de önemli büyük cerrahi girişimlerdir. Mümkünse tabii bu tür girişimlere gerek kalmadan bu sorunların halledilmesi tercih edilen bir durumdur. Tabii ki bunların halledilmesi de büyük ölçüde ailelerin bu konuda çok uyanık ve hassas olmaları ile ilişkilidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here