10 yaşında bir oglum var ve

  Canan Aydın Sordu:

  öncelikle cevap verip bize yardımcı oldugunuz için çok teşekkür ederim . yine sorularım olcaktı size oglum 4.sınıfa gidiyor 10 yaşında sabahları okula giderken hergün sebebsiz yere sorun çıkarıyor ( örnegin bir mazeret bularak bagırıp saldırıyor vurmaya başlıyor aglamaya başlıyor ) bu durumda ne yapmalıyım ? Ve kahvaltıda onun istedigi olmazsa kahvaltı yapmıyor bende o gün ona harçlık vermiyorum sizce bu dogru bir davranışmıdır benim açımdan ? evde yalnızca babasından korkuyor yani bizim yanımızda yaptıgı hareketleri söyledigi kelimeleri babasının yanında yapmıyor bu seferde birşey oldugunda bende babana söylücem diyorum öyle durabiliyor bu yaptıgım yalnışmıdır dogrusu olarak ne yapmalıyım ? son olarakta tek başına hareket etmekten korkuyor ( örnegin tek başına başka bir odaya gitmek , tek başına 2.kata çıkmaak , yine tek başına wc ye gitmek korkuyor ) eger tek başına odada kaldıysa da illa ki üzerine bişey almak istiyor bu korkusunu için ne yapabiliriz bu korkusunu nasıl yenebilir ?

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  - Bu soruya oğlunuzu görerek ve değerlendirdikten sonra cevap vermem gerekirdi.
  Çünkü olayları sadece sizin tarafınızdan görüyoruz.Oğlunuz 10 yaşında kendini dinleyerek bir de onun tarafından olayları görmek gerekiyor.
  Bunun için çocuk doktorunuza danışarak bir uzmana gitmenizi tavsiye ederim.
  -TV , bilgisayar, ...vs. gibi ekran karşısında oğlunuz ne kadar zaman geçiriyor?
  Bu önemli bir süreç.Bir de ne seyrediyor ya da ne oyunları oynuyor bilgisayarda.Bu iki konu önemli.Toplam ekran süresi bir saati geçmemelidir.Seyrettiklerinde huzurluszluk, gerginlik, korku ve şiddet olmamalı.
  -Sizinle ilişkisinde ise bir sorun var.Neden babasını dinliyorda , sizi dinlemiyor.Şimdiye kadar siz her dediğini yapmış olabilirsiniz veya üzüldü,ağladı,kızdı...vs. diye her dediğini yapmış olabilirsiniz.Yani sizin değişmeniz gerekiyor.Oğlunuzla ilişkilerinizde kararlı ve tutarlı olun.
                                                                                       Selamlar
                                                                                 Emine ERASLAN