Doğum Sırasındaki Süprizler

Doğum Sırasındaki Süprizler
Doğum Sırasındaki Süprizler

İçindekiler

Doğum Sırasındaki Sürprizler: Annelerin Beklemedikleri 15 Şey

Ne kadar önceden hazırlanırsanız hazırlanın bilgilenirseniz bilgilenin, doğumunuz sırasında hala şaşırabileceğiniz olaylar gelişebilir. Doğum sırasında anneleri en sık şaşırtan olayları yazının devamında okuyacaksınız.

Tahminimden İyi Geçti

Doğum korktuğum kadar zor geçmedi. O kadar çok korku hikâyesi okuyup, dinlemiş ve televizyonda izlemiştim ki kendimi “en kötüsüne” alıştırmaya çalışmıştım. Ancak doğum dalgaları dayanılmayacak derecede olmadılar. Tahminimden daha yüksek bir ağrı eşiğine sahip olduğumu doğumum sırasında anladım.”

“Tüm gebelik ve doğum sırasında en zevkli geçen zaman doğum süresince yaşadıklarım ve doğumun kendisi idi. ”

“Doğumun en anından zevk aldım. Sadece 20 dakika ıkındım ve doğum gerçekleştiğinde kendimi hiç olmadığım kadar tamamlanmış ve bütün hissettim.

Kazalar Olabilir

Epidural kateteri takmak üzere anestezi uzmanı ve hemşire odama girdiğimde yatakta dikleştim ve altıma kaçırdım. Yatağı tümüyle batırdım. O kadar utanmış ve üzülmüştüm ki, bir bebek gibi ağlarken hemşireye yatağı temizlemeye yardım etmeye çalıştım. Onlarsa bu konunun hiç üzerinde durmadılar. Hatta anestezi uzmanı elini omzuma koyarak gülümsedi ve böyle küçük kazalara sık rastladıklarını söyleyerek beni rahatlattı.”

Ikınma zamanı geldiğinde bağırsaklarımda gaz vardı. Her ıkınmayla beraber sesli olarak gaz kaçırıyordum. Bu 20 dakika kadar sürdü. Çok utanmıştım ve sancılar arası özür dileyip duruyordum. Ne doktorum ne de yardım eden ebe için bu olağan dışı bir durum değildi belli ki, ancak eşim de doğum odasındaydı ve ben tüm evlilik hayatım boyunca onun yanında hiç sesli gaz çıkarmamıştım. Çok utanmıştım”

Herkes dışkılar

“Hastanede bağırsak temizliği zamanımız olmadı bile. Hemen ıkınma fazına geçtik, çünkü rahim ağzım tamamıyla açılmıştı. Ikınırken aynı zamanda bağırsaklarım da boşaldı. Doktor ve ebe herhangi bir şey söylemeseler de ben çok utanmıştım.”

“Doğum öncesi bağırsak temizliği yapılmıştı. Bu nedenle ıkınırken herhangi bir sorun yaşamadım. Ama belli ki doğacak olan kızım benim gibi düşünmüyordu. Doğar doğmaz 9 aydır içinde biriktirdiklerini bir patlama gibi dışarı çıkardı. Bacaklarımın arasında, karnımın üzerinde hep mekonyum (yenidoğanın ilk dışkısı) vardı.”

Suyum Mu Geldi?

“Doğum sancısında önce suyumun gelebileceğini hiç düşünmemiştim. Hele de bu olayın beklenilen doğum tarihinden 22 gün önce gerçekleşeceği aklımın ucundan geçmedi. Çalışma arkadaşlarımla ayakta durup sohbet edip gülüyorduk ki altıma kaçırdığımı düşündüm. Özür dileyerek yanlarından ayrılıp tuvalete gittim. Temizlendim ve geri geldim. Forumlarda bu tarz altına kaçırmaların olabileceğini, özellikle kilolu bebek bekleyen annelerde daha sık olduğunu okumuştum. Ancak masama oturur oturmaz çamaşırımın yeniden ıslandığını fark ettim. Tuvalete gittiğimde çamaşırım ve pantolonum iyice ıslanmıştı ancak ben bu olay ancak üçüncü kere tekrarlayınca suyumun geldiğini anladım.”

“Benim suyum doğumumdan 2 hafta önce gelmeye başladı. Ben bunu idrar kaçırma olarak algıladığımdan doktorum haber vermedim. Ancak 3 gün boyunca çamaşırım normalden daha ıslak olduğunu fark edince doktoruma gittim. Su kesem açılmıştı.”

“Doğumun başlamıştı. Hastane odasında sancılarım iyice artmıştı ve muayene sonrası bana 7–8 cm açık olduğumu söylediler. Muayeneden yarım saat sonra ıkınma ihtiyacı duymaya başlamıştım ve ebeye haber verdim. Doktorum gelip de beni muayene etmek için uzandığında su kesem bir volkan gibi doktorum üzerine patladı. Zavallı adam saçından ayakkabılarına kadar ıslanmıştı.”

Beklenmedik Ziyaretçiler

“Doğum yaptığım sırada doğumhanede yeni mezun bir hemşire de vardı. Benim ikinci doğumum olduğu için bana doğum odasında kalıp kalamayacağı sorulduğunda olumlu cevap verdim. İyi ki de olumlu cevap vermişim. Tam bebeğimin kafasının çıktığı sırada kızın yüzündeki ifadeye güleyim mi ıkınmaya mı konsantre olayım bilemedim.”

“Tahminimizden çok hızlı ilerledi doğumum. Ikınma hissi geldiğinde ben ıkınmaya başladım ve doktorum ve hemşireler ben doğumhaneye yetiştiremediler. Odada eşimin dışında kayınvalidem, kız kardeşim, annem ve babam da vardı. O heyecan ile kimse onları dışarı çıkarmadı.”

Ekspres Doğum

“Toplam 5 dakika ıkındım. Bu sürecin çok daha uzun süreceğini sanıyordum. Doktorum 4 ıkınmadan sonra bebeğin başının göründüğünü söylediğinde tamamıyla şoke oldum.”

“İki santimetre rahim ağzı açıklığından tam açık olan on santimetre açıklığa bir saatten daha kısa sürede ulaştım. Doktorum bana 20 dakika sonra ıkınmaya başlayacağız dediğinde sözlerine inanamadım. Ben daha önümde 15 saat var sanıyordum.”

Sancı Konuşmaları

“Rahim ağızım tama yakın açıldığında bana henüz ıkınmam gerektiği söylendi. Ama ıkınmama imkân var mıydı? Ben de “Beni sezaryene alın! Beni sezaryene alın” diye bağırmaya başladım. Oysa kendi kendime bunu söylemeyeceğime söz vermiştim.”

“Birinci doğumum sonunda herkes bir daha asla doğurmam, ne normal ne de sezaryen demiştim. Söylediklerimi maalesef yalanladım. Şu an üç tane normal doğurdum boyum kadar çocuğa sahibim.”

Her Şey Kıyafette Gizli

“Doktorum doğumhaneye girdiğinde şoke oldum. Uzaylı gibiydi. Üzerinde uçuk mavi bir önlük, kafasında uçuk mavi bir bone, ayağında uçuk mavi galoşlar ve yüzünde de maske vardı. Eşim onunla kıyafeti konusunda şakalaştı. İyi de giymişti tüm o tuhaf giysiyi. Bebeğim doğarken öyle bir su patlaması ile beraber doğdu ki doktorum gözlüğü dahil battı. Hemşireler gözlüğünü çıkartıp silmek zorunda kaldılar.”
“Doğumhaneye giren doktorumu gördüğümde ‘Tanrım, bu kadar mı kötü’ dedim kendime. Doğum sonrası her yer ıslanmıştı.”

Mutlu Son

“Oğlumu ilk kucağıma alıp ona baktığımda sanki onu yıllardır tanıyormuşum gibi hissettim. Onu daha önce görmüştüm sanki… Rüyalarımda.”

“Kızımla ilk karşılaştığımızda hafızam silindi. Onu kucağıma almadan önce yaşadığım her şey yok oldu. Sanki bir sis bulutu kalkmıştı ve karşımda güneş gibi gözümü kamaştıran kızım vardı.”

“Beni en çok kocam şaşırttı. Tüm zaman boyunca yüzde yüz yanımda idi ve beni destekledi. İnanılmaz bir doğum koçu oldu. Onunla çok gurur duyuyorum.”

“Kızım göğsüme konulduğunda içimi sıcak bir mutluluk dalgası kapladı. Onun göğsümdeki ağırlığından başka hiçbir şey hissetmez oldum. İlk bakışta aşktı bu ve bu aşk doğumundan beri geçen her saniye ile katlanarak büyüyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here