Beslenme

  Selcan Çelikel Sordu:

  Hocam merhaba,
  Öncelikle tekrar teşekkür ederim. Size 2 sorum olacaktı. 5 aylık bebeğime ek gıdaya geçtim.Nasıl bir kahvaltı verebilirim?Şimdilik yulaf lı ek gıdaya anne sütü karıştırıp labne peynir ekleyerek veriyorum…diğer sorum sağlık ocağında verilen demir damlasında paraben var.onun yerine Nutrigenin ferromixin serisini önerir misiniz? Demir ve diğer vitaminler var.
  Kolay gelsin.

  Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu Cevapladı:

  Merhaba;

  Kahvaltıya 5 aylıkken başlanmaz ki!!! Aşağıda kahvaltı için önerdiklerimiz toplu halde yazıyor:

  Peynir (Akşamdan suya konarak bekletilmiş, 1-2 küp şeker büyüklüğünde beyaz peynir)Yumurta sarısı (iyi pişmiş)(1 nohut kadar az başla, günde yarıma kadar çık)... İyi pişmiş yumurta pütürlü olduğu için zeytinyağı, tereyağı veya mama ile ezilebilir.Ekmek (Halk ekmeğin organik tam buğday ekmeği, buzlukta saklanıp kahvaltıdan önce buharda yumuşatılabilir); 1 günde çocuğun kilosuna ve kilo alma hızına göre ekmek ½ veya ¼ dilim verilebilir. Mamayla ezilebilir; tahin pekmezin içine ufalanabilir.
  Tahin veya Tahin-pekmez karışımı (pekmezi az) (1 çorba kaşığı tahin içine 1 çay kaşığı tahin; bu karışımdan 1-2 çay kaşığı 
  Marmelat: Ev yapımı olabilir ama az yapılmalı çünkü marmelat şekersiz ve katkısız olacağı için çabuk bozulacaktır.  (DOĞA veya Saint Dalfour marka-şekersiz ve tatlandırıcısız marmelatlar, ayva, şeftali, kayısı veya Doğa marka kuşburnu vs)
  Pastörize tereyağı... YARIM İLE 1 ÇAY KAŞIĞI

  Bu besin maddelerini karışım yaptırmadan yedirelim. Bu bulamaçları yedirmek de yemek de kolaydır ancak. Bu besinlerin tatlarına alışması mümkün olmaz ve bu kez de kahvaltıyı sevmeme şikâyeti ortaya çıkar.

  Not: Kahvaltıda asla taze peynir kullanmayın, vakumlu veya teneke pakette olmasına dikkat edin