Mide Tembelliği Çocuğun Fiziksel Gelişimini Etkiler

Mide Tembelliği Çocuğun Fiziksel Gelişimini Etkiler
Mide Tembelliği Çocuğun Fiziksel Gelişimini Etkiler

Mide Tembelliği Nedir?

Midenin vücudumuzdaki görevi, aldığımız gıdaları belirli özelliklerle kasılarak öğüterek ince bağırsaklara iletmek üzere hazırlamaktır. Midede bu görevi yapan vagus sinirinde bir sorun varsa bu işlemi yapmaz ve besinleri ince bağırsağa taşıyamaz. Bu sebeple ince bağırsaklar da normal işlevini yerine getiremez. Bu durumda durgunluğa sebep olabilir. Çocuklarda ağız yoluyla alınan enfeksiyonlar mide tembelliği oluşmasının en önemli nedenlerindendir. Çocuklarda karın ağrısı, mide bulantısı, ağız kokusu gibi şikayetlerle kendini gösterir. Sabah kahvaltısı sırasında veya sonrasında yaşanan bulantı ve kusma dikkate alınmalıdır.

Çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimini etkiler…

Çoğunlukla çocuğun iştahsız olması, yemek istememesi olarak algılanan çabuk doyma, mide tembelliğinin bir göstergesidir. Ayrıca uzun süre yemek yemeden durabilir ve açlık hissetmezler. Bu tip çocuklar genellikle kusmaya hazırdır ve yemek sonrasında kusarlar. Katı gıdalar, lif oranı yüksek besinlerin tüketilmesi, çiğ meyve ve sebze, yağlı yiyecekler belirtilerin artmasına neden olur. Hastalık her çocukta farklı seyretmekle birlikte çok veya hafif ağrılı olabilir. Alınan besinler midede usun süre beklediği için bakteriler çoğalır ve besinlerin çürümesiyle açığa çıkan gaz ağız kokusuna yol açar. Yeterli besin almayan çocukların gelişimi yavaşlar, normalden daha az kilo alıp daha az uzarlar. Vitamin eksikliğinden kaynaklı sağlık problemleri yaşayabilirler. Ayrıca mide tembelliği reflüden de kaynaklanıyor olabilir.

İştahsız, uzun süre acıkmayan çocuklarda mide tembelliği ihtimali düşünülmeli ve uzman bir hekime başvurulmalıdır. Çocuğun yaşına uygun bir tedavi planlanarak, yağlı ve lifli gıdalar içermeyen bir diyet programı uygulanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here