Spor Sakatlıkları

İçindekiler

Sporcularda Menisküs Yaralanmaları ve Tedavisi

Hastanelere başvuran yaralanmaların % 10’unun spor sakatlıkları olduğu bildirilmektedir.
Bu yaralanmaların yarıdan fazlası da diz yaralanmalarıdır. Ülkemizde, bu yaralanmalara en fazla neden olan spor ise futboldur. Yapılan bilimsel çalışmalar, diz yaralanmalarının hekimleri en çok uğraştıran, maliyeti en yüksek olan ve sporcuya en fazla zaman kaybettiren yaralanmalar olduğunu ortaya koymaktadır.

Temelde diz yaralanmalarının 2/3’ü kontakt sporlardaki (futbol, hentbol, buz hokeyi ve Amerikan futbolu gibi) travmatik yaralanma mekanizmaları ile; 1/3’ü ise aşırı kullanmaya (sürantreman) bağlı olarak gelişir.

Spor Sakatlıkları’nda en tipik bulgu: Dizin kilitlenmesi

Menisküs yırtıkların belirtileri içerisinde dizin kilitlenmesi en tipik bulgulardan biridir. Genellikle travmadan sonraki bulgular, hareket kısıtlılığı, ağrı ve eklem içinde su toplamasıdır. Pratikte her menisküs yırtığında, yırtık tarafta lokalize olmak üzere, ya eklem aralığında ya da tüm diz ekleminde ağrı olur. Sporcu bu ağrıdan dolayı o dizine yük veremez veya sportif aktivasyonuna devam edemez.

Menisküs yırtıklarında teşhis ve tedavi nasıl yapılır?

Menisküs yırtıklarında muayenenin yanı sıra kesin teşhise ulaşmak için günümüzde en çok kullanılan görüntüleme yöntemi Manyetik Rezonans Görüntüleme yani MR yöntemidir. Ancak menisküs yırtıklarında kesin teşhis ve tedavi, eklem içi yapıların direkt gözle görüş olanağını tanıyan artroskopi ile mümkün olmaktadır.

Spor sakatlıkları sonrası sportif aktivasyonlara dönüş süresi çok kısalıyor

Artroskopi son yıllarda giderek gelişen ve popüler olan bir yöntemdir. Artroskopiden sonra menisküsler konusundaki görüşler kesin kriterlere bağlanmış ve bu yaralanmalar sporcuların spor hayatlarını sonlandıran sakatlıklar olmaktan çıkmıştır. Uygulanan küçük bir cerrahi ile erken aktif sportif yaşama dönüş olanağı sağlanmaktadır. Normal günlük yaşamı olan bir kişide cerrahi olmayan tedavi yöntemleri uygulanabilirse de, aktivasyon seviyesi yüksek sporculardaki belirtiler, aktif sportif yaşamı engellediği anda, artroskopik cerrahi tedavi gereksinimi doğmuş olur.

Artroskopi’nin temel yararı nedir?

Artroskopik cerrahi yöntemlerle yalnızca yırtık menisküs bölümünün çıkarılması ile menisküsün bütünlüğü korunmaktadır. Sporcularda bu yöntemlerin, artroskopinin minimal cerrahi olanağı ile gerçekleştirilmesinin temel yararı, sportif aktivasyonlara dönüş süresini çok kısaltmasıdır.

Aşağıdaki videoda Op. Dr. Yılmaz Şahin, “Diz Artroskopisi” hakkında bilgiler veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here