Ortopedi

Ortopedi

Bu bölümde gerek çocuk, gerek erişkinlerde görülen, kemikleri ve eklemleri ilgilendiren birçok rahatsızlığa veya tanı yöntemlerine yer verdik. Çocuklarda bel sırt ağrılarının nedenleri ve çözümleri, çocuklarda kırık ve çıkıklar veya yaşlılarda yapılan diz – kalça protezleri, modern ortopedik tanı yöntemlerinden artroskopinin incelikleri, çocuklarda sık görülen ortopedik sorunlar, ortopedik ayakkabı gerçekten gerekli mi, gibi aklınıza takılan her sorunun cevabını Ortopedi kategorimizde yer alan, uzmanlarımızca özenle hazırlanmış makale ve videolarda bulabilirsiniz. Daha  fazlası  için  sitemize  ücretsiz  üye  olarak uzmanlarımıza  soru  sorabilirsiniz.

 


Sıkça Sorulan Sorular

14,5 aylık yeni yürüyen oğlum evde çıplak ayakla yürüyemez mi?

Soru:
Oğlum 14,5 aylık ve yeni yeni yürümeye basladı..ben evdeyken çıplak ayakla yürümesine izin veriyorum, yeri hissetsin diye. Fakat bir tanıdığım çocuğu evde çıplak ayakla yürütme, düz taban olabilir, çünkü kemikleri henüz gelişmedi dedi, açıkçası korktum...Evde de ortapedik ayakkkabı ile yürütmemi söyledi. Biz dışarı çıkarken kaliteli ortopedik ayakkkabı ile yürütüyoruz, evde de ortopedik ayakkabı giydirmemiz gerekiyor mu?

Cevap:

Çocuğunuzun  ayaklarında ortopedik bir sorun yoksa evde herhangi bir ayakkabı giymesine gerek yoktur. Dışarıda da ortopedik ayakkabı gereksizdir. Normal ayakla normal ayakkabı giyilir. Çocuğunuza doğal davranmalısınız. Evde altı kaydırmayan çorabıyla dolaşabilir. Evde dilerseniz koruyucu anlamda herhangi bir ayakkabı giydirebilirsiniz. Hareketlerini kısıtlamayacak spor ayakkabılar gibi esnek ayakkabılar önerebilirim.

Bebeğimin 1 aylık ultrason görüntüsünde sol kalça Tip 2A çıktı, bu neyi ifade ediyor?

Soru:
Bebeğimin 1 aylık ultrason görüntüsünde sağ kalça tip 1A, sol kalça Tip 2A çıktı. Çift bez önerildi, ama çok tedirginim, bu ölçümler neyi ifade ediyor, bez tedavisi işe yaramazsa bir sonraki tedavi nedir? Neler yapabilirim? Bunun nedeni yanlış tutma, bez değiştirmede bacak kaldırma, banyo vs olabilir mi?

Cevap:

Tip 1A kalça tamamen normal kalça demektir.
Tip 2A kalça ise mükemmel gelişmemiş kalçayı tanımlar. Bu durumda bir ay sonra tekrar US ile değerlendirme yapılır. Genellikle kalça gelişimini tamamlar. Üç aya kadar gelişmezse bandaj tedavisine geçilir. Çift bez kullanmak tedavi değil, genel bir önlemdir. Kalçanın tam gelişmemesinde sizin herhangi bir rolünüz yok. Bebeğinize kundak ya da benzeri şeyler yapmayınız. Bol ve rahat giysiler giydiriniz. Tercihan sırtüstü yatırın.

9 yaşında kızımda içe basma var, ameliyat olması gerektiği söylendi…

Soru:
9 yaşında kızım var, ilk doğduğunda sol ayağı bileğine yapışık dogmuştu, anne karnında olduğunu söyledirler ve masajlarla tedavi ettik, ama daha sonra biz düzeldi sanmıştık. Okul döneminde ayakkabıların içe doğru eğrildiğini farkettik ve şimdi ise daha fazla gözle görülür bir şekilde içe basma var ben doktora götürdüğümde kalça ve ayak filmleri çekildi, ameliyat olması gerektiğini, eğer olmazsa ilerleyeceğini söylediler, ameliyat için endişelerim var

Cevap:

Çocuğunuzun ayaklarındaki içe basma eğer şiddetli bir durum ise ameliyat gerekebilir tabii ki. Size ne tür bir operasyon önerdiler bilemiyorum. Ancak ileride sorun çıkarma ihtimali yüksek ise, bu yaşta yapılabilecek basit bir operasyonla yaşam boyu rahat edebilir. Bu yaştan sonra tabanlık ya da ortopedik ayakkabılar ile bir düzelme sağlanması mümkün değildir.

14 aylık bebeğimin köprücük kemiği kırılıdı…

Soru:
14aylık bebeğim, koltuktan sırt üstü yere düştü, düşme esnasında sol kolunun üstündeki köprücük kemiğinde aldığı darbeyle yamulma meydana geldi. O bölgede şişlik ve kızarıklık meydana geldi. Bebeğim kol altından tutturmuyor ve o kolunu fazla hareket ettiremiyor. Götürdüğümüz ortopedı uzmanı 15 güne geçer dedi, fakat şişme ve kızarıklık devam ediyor, ne yapmamızı önerirsiniz?

Cevap:

Eğer köprücük kemiğinde kırık meydana geldi ise bebeklerde sorunsuz iyileşir, şimdilik merak etmeyin.

14 aylık oğlum parmak ucunda yürüyor…

Soru:
14 aylık oğlum 3 haftadır yürüyor, fakat ayakkabı giydiremiyorum, topuklarına basmıyor, parmak ucunda yürüyor, biraz üzerine gidersem de içe doğru basıyor. Çorapla yürürken hiçbir sorunumuz yok, ne yapmalıyım, ne önerirsiniz?

Cevap:

Yeni yürüyen bebeklerde parmak ucuna basma olabilir. Ancak tam bastığında bariz bir içe basması varsa tedavi gerekebilir. Muayene edip, değerlendirmek lazım. Normal çocuklarda evde ayakkabı giydirmek gereksizdir.

Bebekliğinden beri oğlumun omurgasından katır kutur sesler geliyor…

Soru:
Bebekliğinden beri oğlumun omurgasından katır kutur sesler geliyor. Kucağa alırken çok hissediliyor bu. Doktoruna defalarca sordum, ortopediye götürmeye gerek var mı? diye, kendisi 2 yaşına kadar bu şekilde olması kemik yapısındaki gelişimden dolayı normal dedi. Hareketlerinde hiçbir problem yok. Sadece kucağa alırken belirgin bir şekilde hissediliyor. Ortopediye götürmeli miyim? Geçici bir dönem mi?

Cevap:

Bebeklerin dizlerinden ses gelmesi sık görülür. Omurgadan ses gelmesini bir ortopedi uzmanına, özellikle çocuk ortopedisinde deneyimli bir hekime göstermenizde yarar var. Tetkike gerek olup olmadığına muayeneden sonra karar verilmelidir.Doktoramcam.com

Menu