çalışan anne ve çocuk

  Büşra EROĞLU Sordu:

  merhabalar dumlupınar üniversitesi çocuk gelişimi bölümü birinci sınıf öğrencisiyim rahatsız ediyorum ama bir sorum olacaktı çalışan annelerin çocuklarına da verimli ilgi gösterecekleri hakkında bir münazaramız var bu konunun pozitif yönlerini savunacağız bu konudaki fikirlerinizi söyleyip bize yardımcı olur musunuz ?

  Uzm. Julide Çelikkol Suner Cevapladı:

  Merhaba,

  Görüşlerimi kısaca paylaşmaktan memnun olurum. 

  * Çalışan anneler, zaman yönetimini daha iyi kavrayıp kullandıkları için, çocuklarına az zaman ayırsalar bile daha verimli, daha kaliteli zaman geçirirler. 

  * Çalışan anneler, ev dışında pek çok kişi ile etkileşim halinde olduklarından dolayı, bireysel gelişimleri, bilgi dağarcıkları, kişisel hayat görüşleri daha hızlı gelişebilir ve daha geniş bakış açısına sahip olabilir. Böyle anneler, çocuklarının da gelişmesine daha fazla katkıda bulunabilirler.

  * Çalışma hayatı, aldığımız eğitimin, kendimize koyduğumuz ilk hedeflerin bir çıkarımıdır. Dolayısı ile, her ne kadar zor olursa olsun, çalışma hayatı aslında bireysel tatmin getiren bir unsurdur. İş arkadaşları ile yenen bir öğle yemeği, molada içilen bir çay, ya da maaş ile kendimize alınan bir kıyafet, kişisel tatmin sağlayabilir. Kişisel tatmin, pozitif ruh halini, motivasyonu destekler. Pozitif bir anne de çocuğuna pozitif duygular aşılar. Veya pozitif bir annenin, çocuğu ile ilgilenmek için enerjisi yüksek olur.

  * Ayrıca, " Çocuk ile verimli ilgi göstermek " kavramını da detaylıca açıklamak gerekir. " Verimli ilgi göstermek " illa ki çocuğumuza çok zaman ayırmak anlamına gelmez. Verimli ilgi göstermek, çocuğumuzun ihtiyacı olduğu noktada, doğru iletişim ile çocuğumuza yaklaşmak da olabilir. Dolayısı ile bunu çalışan anneler de çok rahatlıkla sağlayabilir.

  * Çalışan anneler, çocuklarını daha az gördükleri için onlara gün boyu büyük özlem duyup, bir arada bulundukları kısa süreyi en güzel, en etkili şekilde değerlendirmeye çalışabilirler. 

  Umarım, başarılı bir münazara olur. Gelişmelerini ve sonuçlarını benimle de paylaşabilirseniz çok memnun olurum. Hatta, sizin görüşlerinizi de isim belirterek seminrlerimde paylaşmaktan ve Doktoramcam.com'da yayınlamaktan memnun olurum.

  Başarılar dilerim,

  Jülide SUNER