çözüm

  Seda Toprak Sordu:

  çözümler iyi hoş süper ama kayınvalidemle milyonlarca kez konuşmayı denedim dünya umrunda değl eşime gelince eşim zaten haklıda haksızda olsam annesini savunuyor bakıcı veya kreşi önerdim eşime çok sert çıkıştı annesi varken asla olmazmış :((( ölücem üzüntüden vallaa

  Uzm. Julide Çelikkol Suner Cevapladı:

  Seda Hanım,

  İşiniz oldukça zor. Ama sakince düşünürsek belki bir çözüm bulabiliriz. Birkaç soru sormak istiyorum izninizle :

  * Sizi esas üzen kızınızın sizden korkması ve uzaklaşması mı ? Bunun nedenlerini araştırıp ( belki bir pedagog ile ) bunun için bir çözüm bulabilir misiniz ?
  * Yoksa sizi üzen istemediğiniz  halde kızınızı mecburen kayın validenizin bakıyor olması mı ?
  * Kayın valideniz bu bakım işini severek, isteyerek mi yapıyor yoksa o da mecbur kaldığı için zoraki mi yapıyor ? Belki o da artık yorulmuştur. Ve size yuva konusunda ummadığınız bir destek verebilir.
  * Eşinizi ikna etmenin başka yolları olabilir mi ?  Her zaman izlediğiniz ikna yollarından farklı bir taktik izleyebilir misiniz ? 
  * Çocuğunuz 2,5 yaşında ve artık yuva eğitiminden oldukça fazla yarar sağlar. Başlangıç için oyun grubu gibi haftada 1-2 gün 2'şer saatlik bir program bulsanız. Babaannesi ile birlikte gitse... Eğer kızınız memnun kalırsa belki kendisi ayrılmak istemez, belki babaannesi ortamı beğenir ve eşinize o bahseder. Veya yuva sahip ve yöneticileri kızınızı yuvaya almak için ısrarcı olurlar.

  Maalesef bu tip ailevi konularda çözümleri bulmak %99 oranında biz hanımların işi. Tüm üzüntülerinize rağmen, sakin hatta biraz da politik davranıp yavaş yavaş çözüme ulaşabilirsiniz.

  Eğer paylaşmak isterseniz, ben de sizin çözüm konusundaki fikirlerinizi duymak isterim.

  Selamlar,