Kulaklıkla Müzik Dinlemek İşitme Kaybına Neden Olur mu?

Kulaklıkla Müzik Dinlemek İşitme Kaybına Neden Olur mu?
Kulaklıkla Müzik Dinlemek İşitme Kaybına Neden Olur mu?

Kulaklıkla müzik dinlemek ne zaman zararlıdır? yüksek sesle müzik dinlemek duyma problemi yaratır mı? gibi konularda bilgi edinmek için videomuzu izleyebilirsiniz.

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

Son yıllarda bütün çocukların, gençlerin ellerinde taşınabilir cihazlarla özellikle kulaklıkla müzik dinlediklerini gözlemliyoruz. Tabii çevreden de bazen bunların seslerinin dışarıya kadar geldiğini duyabiliyoruz. Dolayısıyla çok yüksek sesle dinlenebiliyorlar.

Yüksek sesle müzik dinlemek sağırlık yapabilir

Aslında iç kulak açısından bu kadar yüksek sesle müzik dinlemek sakıncalı olabiliyor. Son çalışmalar bu konuda dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. Özellikle Avrupa Birliği’nin bazı ülkelerinde bu cihazların ses düzeylerine kısıtlama getirilmiş durumda.

Müzik çaların ses seviyesinin yüzde 60’ını geçmeyin!!

Kabaca söylemek gerekirse cihazın %60’ı ses seviyesi şiddetinde, yarım saat, 40 dakikayı geçmeyecek şekilde dinlenmesi, aralar verilmesi uygun olur. Çünkü henüz bu konuda tam aydınlatılmış bilgiler yok ve iç kulak tipi kayıplar maalesef geri dönüşümsüz oluyor. Bu konuya dikkat ederek gelecekte oluşabilecek duyma problemlerini önlemek mümkün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here