Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Anneler ve anne adaylarının en çok ilgisini çeken konulardan birisi de Anne Sütünü Artıran Yiyecekler, bu konuyu size ayrıntılarıyla vermek ve bebeğinizi kucağınıza aldığınız, belki de şaşkın olduğunuz bu dönemde içinizin rahatlamasını istiyorum.

1- Sıvı tüketimi, özellikle de Su

Süt oluşumunu artırmak için günde 3 litre sıvı alımı önemlidir. Bu sıvının en az 8- 10 bardağı su olmak zorundadır. Geri kalan kısmı ise süt, ayran, komposto, hoşaf, taze sıkılmış meyve suları veya sebze suları, limonata, loğusa şerbeti, çok açık çay ya da papatya, rezene gibi çaylardan sağlanabilir.

2- Rezene çayı

Gebelikte düşük tehdidi yarattığı için içilmemesi gereken rezene çayı anne sütü oluşumuna ciddi katkısı olan bir çay. Anne sütü miktarını artırmak için mutlaka içilmeli.

3- Dereotu

Rezene ailesinden olan dereotu yine anne sütünü artırmaya destek veren bir gıdadır.

4- Şekersiz Malt İçecekler

Şekersiz ve alkolsüz malt içecekler, anne sütünü artırmaya yarayan gıdalar arasındadır. Mayalı yapısı, bol B vitamini içeriğiyle bu katkıyı sağlar.

5- Arpa

Malt içeceklerin ana etken maddesini oluşturan arpa, gündelik hayatta pilav, çorba ve salata dahil bir çok tüketim şekli olan bir gıdadır. Anne sütü oluşumu için yıllardır kullanılır.

6-  Süt- Yoğurt

Günde 2 su bardağı sıvı alımını desteklemek ve süt oluşumunu artırmak için gerekli, bunun dışında annenin kalsiyum açısından çok kayba uğramaması için önemlidir.

7- Sebze-Meyve

Günde 5–7 porsiyon taze sebze ve meyve mutlaka tüketilmelidir. Yalnız bunların mevsimsel ürünlerden seçilmesi önemlidir.

8- Loğusa Şerbeti

Bazı yörelerde Kaynar olarak sıcak içilen şerbet sıvı alımını artırdığı için anne sütünün artmasına destek olur. Annenin bağışıklık sisteminin güçlü olmasına da katkı sağlar.

9- Yumurta

Anne sütünden sonraki en kaliteli protein içerisine sahip olan yumurta, zengin içeriği ile annenin sağlığını korumaya ve süt kalitesine katkı sağlar. Her gün 1 adet haşlanmış yumurta emziren anne beslenmesine ek olarak almalıdır.

10- Yağlı tohumlar

Fındık, ceviz, badem mineral içerikleri ve yağ içerikleri ile katkı sağlar.

11- Soğan- Sarımsak

Anne sütünün tadını değiştirdikleri için tüketimlerini bu noktada tavsiye etmesek de aslında anne sütünü artıran, annenin bağışıklığını güçlendiren gıdalardır. Her bebek bu tat farlılığını algılamayabilir. Bebeğiniz tat değişimi algılamadığı sürece kesmeyi tavsiye etmeyiz.

12- Kimyon

Çok iyi bir gaz giderici olan kimyon annenin rahatlamasına yardımcı olarak anne sütünün artmasına destek verir.

 Anne sütü verme döneminde tüketilmemesi gerekenler;

1. Kafein içeriği yüksek gıdalar: Kahve, çikolata, ice tea, çikolatalı yiyecekler, kolalı ve gazlı içecekler, koyu çay; bu içecekler yapısındaki kafein sütünüzle bebeğe geçeceği için onda uykusuzluk, huzursuzluk vs durumlara neden olacaktır. Buna dikkat ediniz.

2. Alkol ve sigara: Anne sütü miktarını olumsuz etkilemenin ötesinde anne sütü ile bebeğe zararlı madde geçişi olacaktır.

Dyt. Fatmagül YILMAZ ÖZTÜRK

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dyt. Sernaz Çakır Ercil, “Anne Sütünü Artırma” ve çeşitli beslenme konuları ile ilgili bilgiler veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here