kardeş kıskançlığı

  Nihal Kırık Sordu:

  merhaba hocam.benim 32 aylık bir oğlum ve 15 aylık bir kızım var.oğlum kardeşini çok kıskanıyor ve şiddet uyguluyor.ne emziği bıraktırabiliyoruz ne tuvalet eğitimini kabul ettirebiliyoruz.önceleri bu kadar umursamıyordu kardeşini fakat son aylarda iyice çileden çıktı.yardım ve önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler

  Uzm. Psk. Mürvet Ülkü Cevapladı:

  Merhaba

  Çocuklarınızın yaşları nedeniyle gelişimsel olarak geçmeleri gereken dönemlerde normal olarak yaşanması gereken tepkileri kardeş ile birlikte daha şiddetli yaşıyor olmalısınız. Oğlunuz, negativist dönem dediğimiz her şeye karşı olup, itiraz edip, hayır dedikleri dönem içinde. Aynı zamanda henüz size olan bağımlılığından da ayrışamadan bir kardeş gelmiş. Doğal olarak sizi hiç kimse ile paylaşmak istemez. Muhtemelen kardeşine gösterilen ilgi de bu durumu biraz zorlaştırır. Son aylarda daha belirgin olduğundan bahsetmişsiniz. Kardeş onuşma ve yürümeye başlamışsa bu tür artışlar da görülüyor. Böyle durumlarda çocuklar tuvalet alışkanlığı, meme ya da emzikten ayrılma gibi davranışları gerçekleştirmiş de olsalar geriye dönüş gösterirler ve alışkanlıklarını sürdürmek isterler. Kardeşini kıskanmasını mutlak bir şekilde önlemek mümkün değil. Kıskanmayı, yukarıda belirttiğim nedenlerle normal karşılıyoruz. Ancak bu süreci de kardeşine zarar vermeden atlatabilmesi için önlem de almanız gerekir. Öncelikle onunla inatlaşmaya hiç girişmemenizi öneririm. Çünkü sizi yener. Tuvalet eğitimi için özemdirici olun, bezini bile değiştirmek için tuvaleti kullanın, ama onu zorlamayın, bu konuyu sürekli gündemde tutmayın. Emzik için de benzer şeyler yapabilirsiniz. Onu kardeşi ile yalnız bırakmayın ama bazen de kardeşi konusunda ondan basit şeyler için yardım isteyin ve ne kadar büyüdüğünü vurgulayın.

  Her gün yarım saat de olsa, kardeşi yanınızda olmadan onunla onun istediği bir oyun oynayın. Yani onunla yalnız vakit geçirebilecek bir zaman oluşturun.

  Kolaylıklar dileğiyle