İşitme Kaybı İçin Risk Faktörleri

İşitme Kaybı İçin Risk Faktörleri
İşitme Kaybı İçin Risk Faktörleri

Çocukta işitme kaybına neden olan hastalıklar, çocukta işitme kaybı sebepleri… konuları ile ilgili bilgi edinmek için videomuzu izleyebilirsiniz.

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

Çocuklarda işitme kaybı yapabilecek, bizi şüphelendiren bazı durumlar vardır. Bunlara örnek vermek gerekirse; Annenin gebelik döneminde bazı enfeksiyonlar geçirmiş olması…

Yenidoğan döneminde oksijensiz kalmak sağırlık nedeni olabilir

Yine doğum sonrası çocuğun yoğun bakım ünitesinde kalma gereksinimi ki; Bu durumlar genelde oksijensiz kalması ya da suni teneffüs gerektirmesi ya da uzayan bir Sarılık geçmişi bulunması… doğum sonrasında bu gibi durumlar önemlidir.

Bazı ilaçlar da sağırlığa yol açabilir

Ayrıca Ototoksit dediğimiz; İç kulak için zehirli etkileri bulunan bazı ilaçların kullanımı, ailede yine sağırlık bulunması, çocuğun dış görünümünde, yüz bölgesinde özellikle bazı bozukluklar olması, anormallikler bulunması. Bunlar yine bazı genetik hastalıklarla, sendromlarla ilişkili olabilir. Yine düşük doğum ağırlıklı olması… Bu gibi durumlar çocuğun işitme kaybı açısından bizi uyarır. Bunun dışında sık enfeksiyon geçirmesi, özellikle Orta Kulak Enfeksiyonları da yine önemli sorgulama kriterlerimiz arasındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here