Alerji Testi

Alerji Testi
Alerji Testi

İçindekiler

Alerji Testini Hangi Uzman Yapmalıdır?

Alerji testleri çocuk alerji uzmanları tarafından veya çocuk alerji uzmanının sorumluluğunda hemşire tarafından yapılmalıdır. Alerji testi tek başına teşhis koydurmaz. Alerji testleri doğru teknikle ve doğru alerjenlerle yapılmalı ve çocuk alerji uzmanları tarafından hastanın belirtilerine göre değerlendirilerek teşhis konulmalıdır. Bir çok farklı branşlar bu testi yapmaya çalışmakta ancak bu testlerin yapılmasının eğitimi almadan bu testleri yapmak yanlış sonuçlara ve çocuğun hayatını riske atmaya neden olabilir.

Alerji Testi Hangi Yaşta Yapılır?

Alerji testi alerjinin nelere bağlı olduğunu tespit etmek için yapılmaktadır. 3 aydan büyük her hasta için yapılabilmektedir. Genellikle gıda testleri 3 aydan sonra ve astım, alerjik nezle için alerjen testleri 2 yaşından sonra yapılmaktadır. Bu test alerji bölünün olduğu merkezlerde yapılmalıdır. Çok nadir de olsa ciddi alerjik şoka neden olabildiği için gerekli müdahale konusunda tecrübeli uzmanların ve ekipmanın olduğu merkezler yapılmalıdır. Bu testi yapmayı düşünen doktorlara alerji uzmanlık belgesini sormanız uygun olur.
Testin uygulanabilmesi için onam formu okunmalı ve imzanlanmalıdır.

Aşağıdaki videolarda Uzm.Dr. Anıl Yeşildal, “Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi” ile çeşitli sağlık konuları hakkında bilgiler veriyor.

Alerji Deri Testi Nedir?

Allerjiniz olup olmadığını belirleyen ve deride uygulanan testlerdir. Kısa sürede uygulanır, emniyetlidir ve sonuçları güvenilir olması nedeni ile en fazla tercih edilen alerji tanı yöntemidir.

Alerji Testi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Bu test size şikayet ve belirtileriniz alerjik bir hastalığı düşündürüyor ise uygulanacaktır (astım, alerjik nezle, alerjik egzama, ürtiker (dabaz, kurdeşen), arı alerjisi ya da besin alerjisi gibi).

Hazırlık Aşamasında Nelere Dikkat Edilir?

Test yapılmadan 10 gün önce ağızdan alınan ilaçlar (antihistaminikler (zyrtec, aerius, zaditen gibi), imipramin ve phenothiazine içerikli antidepresanlar (3 hafta önce kesilmelidir) ve öksürük şuruplarıi) kesilmelidir. Burundan alınan ilaçların ve nefesle alınan ventolin flixotide gibi ilaçların kesilmesine gerek yoktur. Uzun süreli ağızdan alınan prednol benzeri ilaçlar da kullanıyor olmamak gereklidir. Doktorunuza danışmadan ağızdan ilaç alınmamalıdır. Alındığı taktirde test sonuçları anlamını yitirmektedir.  Ayrıca başka nedenlerle kullandığınız ilaçları (bitkisel ürünler dahil) varsa, doktorunuza söylemelisiniz.

Alerji Testi Nasıl Uygulanır?

Alerji testleri 3 ayrı yöntemle uygulanır: 
1. Çizme testi (Prick test): Önkolunuzun iç kısmına 1 damla allerjen damlatılacak  ve steril bir lanset ile (metalden yapılmış sivri uçlu bir tıbbi malzeme) derinizde bir çizik oluşturulacaktır. Kullanılacak allerjen sayısı fazla ise uygulama sırt bölgenizde  de yapılabilir.
2. Deri içi test (İntradermal test): Sıvı haldeki çok az miktarda allerjen, çok ince bir iğnesi olan enjektörle derinizin içine verilir (enjekte edilir). Kullanılacak allerjen sayısına göre kolunuz  veya sırtınız tercih edilebilir.
3. Yama testi (Patch test): Bu yöntemde allerjenler yapışkan bant üzerine yerleştirilmiş küçük metal kuyucuklar içine konularak sırtınza yapıştırılacaktır.
Her bir test 5-10 dakika gibi kısa bir süre içinde tamamlanır. Hangi testin kullanılacağı hastanın şikayetlerine göre uzman doktor tarafından belirlenir.

Alerji Testinde Hangi Alerjenler Kullanılır?

“Allerjen” allerjiye neden olan madde demektir. Alerji deri testlerinde çizme ve deri içi testte ev tozu akarları, polenler, küf mantarları, kedi ve köpek allerjenleri, besin allerjenleri, lateks (doğal kauçuk), arı venomu allerjenleri ile yama testide temas yolu ile reaksiyon oluşturan maddeler kullanılır.
Hangi allerjenlerin kullanılacağı şikayetlerinize göre doktorunuz tarafından belirlenecektir. Ayrıca, çizme ve deri içi testlerde, sonuçlarınızın doğru olarak yorumlanması için bir pozitif kontrol (histamin) ve bir de negatif kontrol (allerjen içermeyen madde) kullanılacaktır.

Alerji Testi Uygulanma Metodu


1. Ön kol veya sırttan yapılır. Bu bölgeler temizlenir ve çizilir.
2. Alerjenler damlatılır
3. Lansetle çizilir
4. 15-20 dakika sonra değerlendirilir.

Alerji Testini Kanda Yaptırsak Olur mu?


Alerji testleri genelde kandan yapılması ciltten yapılmasına re daha kötü ve yanlış sonuçlar vermektedir. Sadece gıda allerjilerinde cilt testleriyle birlikte değerlendirilmesi daha doğru yorumlama sağlayabilir. Aşağıdaki gibi  bazı nadir durumlarda cilt testi yerine kan testi gerekebilir.
-Ciltte yaygın alerji olması
-Cilt testini etkileyen ilaçları kesmek mümkün değilse

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here