merhaba

    Peynir Peynir Sordu:

    avukat hanım açık olarak şöyle söyleyeyim evli iken kocanın üzerinde bulunan mal varlığı boşanma anında kadınada gecer mi ( ev ,araba ,para) yani mal varlıklarının kocanın üzerine yapılmış olması kadınında bundan hak sahibi olmasını engeller mi?

    birde yine kocanın üzerine olan mal varlığı kocanın vefatında karısı ve çocuğu haricinde kocanın kendi ailesinede gecer mi çok teşekkürler

    Av. Nihal Ekin Cevapladı:

    Boşanma kararı ile kocanın üzerinde olan mallar karının mülkiyetine geçmez. Bunun için boşanma davasının kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde katkı payı alacağı ve değer artış payı alacağı dediğimiz ayrı bir alacak davası açmanız gerekiyor. Açacağınız bu davanın tam niteliğini ve alacak hesabını yapabilmek için evlenmenin 2002 yılı öncesinde olup olmadığını da önemli. Açılacak davanın niteliği evlenme tarihine ve malların edinildiği tarihe göre değişiklik gösterir. Bilmeniz gereken boşanma davasının ayrı bir dava olduğu ve bu dava ile birlikte sadece nafaka, maddi manevi tazminat, ziynet eşyalarını ve ev eşyalarını talep edebileceğiniz. Gayrimenkul, araç, para, hisse senedi gibi taşınır değerli diğer mallara ilişkin ise ancak boşanma davası kesinleştikten 1 yıl içinde edinilmiş mallara katılma alacağı davası açabilirsiniz. Ancak bir tarafın malları kaçırma ihtimali varsa tedbir isteyebilirsiniz. Evli iken vefat eden eşin mirasçısı sağ kalan eş ve çocuklarıdır. İyi günler dilerim.