Obezite Nedir?

Obezite Nedir
Obezite Nedir

İçindekiler

Obezite nedir?

Son yıllarda en çok görülen rahatsızlıklardan biridir obezite. Genel olarak, vücuttaki yağ miktarının insan sağlığını etkileyecek seviyede artması olarak tanımlanabilir. Dünya sağlık örgütü tarafından da, vücudun sağlığını bozacak ölçüde vücutta yağ birikmesi olarak açıklanır.

İnsan, vücut sağlığını korumak, kaliteli bir yaşam sürdürmek için beslenmesine dikkat etmek zorundadır. Beslenme, bir ihtiyaç elbette ama nasıl ve ne sıklıkta beslenilmeli bu çok daha önemli bir konudur. Kişi yaşına, fizyolojik özelliklerine, hastalık durumuna ve günlük yaşantısı içinde ihtiyacı olan enerji miktarına göre beslenmeli.

Vücuttaki yağ oranını iyi ayarlamak için alınan enerji ile harcanan enerji miktarının dengeli olması gerekmektedir. Günlük alınan enerji miktarının harcanan enerji miktarından fazla olması durumunda harcanamayan enerji miktarı vücut tarafından yağ olarak depolanmakta ve bu da obeziteye neden olmaktadır.

Obezite hastalığı testi nasıl yapılır?

BMI-Body Mass Index yani, vücut kitle indeksi denilen bir obezite testi ile obezitenin olup olmadığı veya durumu değerlendirilir. Kısa olarak BMI şeklinde geçen bu obezite hastalığı değerlendirmesi ile boy ve kilo oranıyla obezite varlığı incelenmekte ve katerize etmektedir. Vücut kitle endeksi, kilonun boya oranıdır. Birim haliyle kg/m2 şeklinde ifade edilmektedir.

Obeziteye neden olan faktörler nelerdir?

Obezite beslenme bozukluğundan, düzensiz ve dengesiz beslenmeden kaynaklansa da her zaman tek neden bunlar olmayabiliyor. Çalışma düzensizliği, stres, yaşam kalitesinin bozuk olması gibi dış faktörlerin yanında, genetik faktörler de obezitenin nedenleri arasında görülmektedir. Kişinin birinci derece akrabaları arasında bu rahatsızlık varsa kişi de görülme oranı daha yüksektir. Gelişen teknoloji ile yaşamın ve çalışma ortamının kişiyi hareketsizleştirmesi de obeziteyi tetikleyen nedenler arasında sayılabilir.

Vücuttaki yağ oranı ne olmalı?

Erkeklerde vücut ağırlığının %15-18’i, kadınlarda %20-25’ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın aşılması durumunda erkeklerde %25, kadınlarda %30’un üstüne çıkması durumunda obeziteden söz edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here