oğullarımın gelişimi

  gülseren kutlay Sordu:

  merhaba hocam
  53 aylık ve 38 aylık iki oğlum var.her ikisininde dil gelişimi kelime dağarcığı öğrenme hızları ve merakları yaşatlarından çok önde.53 aylık oğlum eylülden beri anaokuluna gidiyor ama biz onunla 3 yaşından beri etkinlik yapıyoruz.6 yaş etkinliklerini labirent fark bulma parça bütün yerleştirme yap boz hatta basit çıkarma yapıyor aslında verdiğimizi alıyor.kelime dağarcığı her ikisinin de çok fazla.büyük oğlum 2 yaşında uzun cümleler kulanabiliyor şekilleri ve tüm renkleri(turuncu gri lacivert dahil) öğrendi.
  hocam küçük oğlum beni daha da şaşırttı.iki yaşında tüm renkleri şekilleri öğrendi.inanılmaz kelime dağarcığı var görenleri şaşırtıyor.3 yaşında ama çok anlamlı uzun cümleler kuruyor.hafızası çok güçlü gördüğü öğrendiği bir şeyi unutmuyor çabuk öğreniyor.sayıları ona kadar tanıyor bazen 100 lerden bahsediyor.sürekli konuşuyor sürekli soru soruyor hatta artık bıkıyorum geçiştiremem asla kızıyor.merhametli adaletli bir çocuk.yaşıtlarına göre önde geliyor herkes bir zekasını ölçtür diyor.gerçeğe yakın resimler çiziyor eşim birinci sınıf öğretmeni öğrencilerimden daha iyi resim çiziyor diyor.aslında hr iki çocuğumda sanki biraz yaşıtlarından önde geliyor ama bunda benim ilgi ilişkim ve yaklaşımımın etkili olduğunu biliyorum.3 yaşındaki oğlum üç çiçek resmini gördüğünde birinin üstünü kapatıp bir tane sana versem iki çiçek kalır diyor.ama artık ben de bunalıyorum bende rehber öğretmenim diyarbakırda bir lisede.akşamları illa ders çalışalım diye tutturuyorlar onlarla etkinlik yapıyoruz uyumadan önce masal okuyorum ama sizce zeka testi yaptırmalımıyım diyarbakırda nerde yaptırabilirim onuda bilmiyorum.büyüğü anaokuluna gidiyor küçük babaanneyle kalıyor.

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

                       4 Yaş 5 Ay - 3 Yaş 2 Ay = 2 Erkek çocuk

              Çocuklarınızı görmedim ama yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla gelişimleri önde. Küçük oğlunuz içinde anaokulu öneriyorum. Evde sıkılır ve siz büyükleride bunaltır.
              IQ testi için erken. Siz rehber  öğretmenlerinde bildiği gibi IQ testleri 7 yaşından sonra başlıyor.
              Özellikle çocuklarınızın yanında "üstün zeka, ileri çocuk" gibi cümlelerle hiç konuşmayın. Çünkü sonra davranış problemleri başlıyor. Bunlarda çocuğa zara veriyor.
              Milli Eğitim Bakanlığının BİL-SEM sınavlarını büyük oğlunuz için taip edin. Mutlaka sınavlara girmeli. Eğer olmazsa bir kaç yıl üst üste girebilir. Yada sanat(resim-müzik)  sınavlarınada girebilir. Yine büyük oğlunuz için hafta sonları gidebileceği bir etkinlik olabilir. Spor, resim, müzik... vs.
              Siz anne babanın öğretmen olmanızın çok etkisi vardır. Mutlaka evdede eğitimci gözüyle çocuk yetiştiriyorsunuzdur. Bana sık sık yazın.
                                                          SELAMLAR