Mesleğimle İlgili Bir Röportaj

Mesleğimle İlgili Bir Röportaj
Mesleğimle İlgili Bir Röportaj

Geçen gün DoktorTakvimi.com’dan geldiler ve mesleğim hakkında benimle ufak bir röportaj yaptılar. Bence çok keyifli olan bu röportaj notlarını hastalarım ve siz Doktoramcam.com  okurları ile de paylaşmak istedim.

DoktorTakvimi.com: Bu uzmanlık alanını tercih etme sebebiniz nedir?

Çocukları, özellikle de bebekleri çok seviyorum. 9-10 yaşımdan beri tek düşündüğüm meslekti çocuk doktorluğu. Daha bu  yaşlardayken  bir  erkek  çocuğu  olmama  rağmen  bir  tatil  ya  da misafirlikte  bir  bebek  gördüm  mü,  o bebekle  saatlerimi  geçirebilirdim.

Mutlaka zor bir meslektir, o yüzden şöyle soralım: Mesleğinizin kendine özgü zorlukları nelerdir?

Bu  mesleğin  en  zor  taraflarından  biri sık  sık,  o  minicik  meleklerin  acı  çektiğine şahit  oluyorsunuz,  zaman  zaman  çok  ağır  sonuçları  büyük  kazalara  maruz  kalarak  veya  çok  ağır  hastalıklara  yakalanarak  ne  yazık  ki  sakat  kaldıklarına  ve  daha  da  acısı  ölümlerine  şahit  olabiliyorsunuz.

Bunun  dışında endişeli ebeveynleri yatıştırmak bazen zor olabiliyor. Çok ağlayan ve aşırı tepinen çocukları muayene etmek ve bu durumda doğru kararı vermek çok zor, ancak tecrübeyle bunların hepsi aşılabiliyor. Diğer bir zorluk da çocuğa zarar vermemek adına az tedavi-az tetkik ile, çok tedavi-çok tetkik arasında ince çizgiye iyi karar vermek. Ben hep azdan yanayım , ancak gerçekten gerektiğine inanıyorsam her şeyi yaparım.

Yaptığınız iş ile ilgili en sevdiğiniz 3 şey nedir?

  1. Çocukların sağlıklı büyümesine katkıda bulunmak
  2. En az antibiyotikle iyileştiriyor olmak veya bazen antibiyotik kısır döngüsüne düşen çocukları, bu kısır döngüden çıkarabildikçe inanılmaz mutlu oluyorum.
  3. Küçük bebek hastalarımın koca birer delikanlı veya genç kız olduklarını görebilmek.

Görev yaptığınız süre içerisinde sizi keyiflendiren veya aklınızda kalan bir vaka veya olayı bizimle paylaşmak ister misiniz?

7 aylık tekrarlayan bronşiolitli bir hastamda hırıltılar geçmeyince şüphelenerek akciğer tomografisi çektirmiştim, ve çok nadir görülen bir nöroblastom tümörü teşhis etmiştim. Uygun bir merkezde ameliyat ve kemoterapileri yapıldı, şu anda bu çocuk 19-20 yaşlarında ve sağlıklı,  halen  de  arada  ziyaretime  gelir. Bu benim hem hiç unutmadığım, hem de şu anki sonucu yüzümü güldüren bir vakadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here