Çocukları Corona Virüsünden Korumak

Çocukları Corona Virüsünden Korumak
Çocukları Corona Virüsünden Korumak

Gündemde Corona salgını var. Her gün yeni bir bilgi , yeni bir haber duyuyoruz. Özellikle sosyal medyada ciddi bir bilgi kirliliği var, insanların kafası karışık. Kim neye inanacağını şaşırmış durumda. Corona da sonuçta bir virüstür ve virüslerle bağışıklık hücrelerimiz savaşır. Bağışıklığımızı güçlü tutarsak eğer tüm mikroplardan olduğu gibi Corona virüsünden de korkmaya gerek kalmayacak.

Peki Corona ( ondan önce de grip salgını vardı) ve grip salgınlarının olduğu şu günlerde çocuklarımızı korumak için, güçlü bir bağışıklık için neler yapalım?

1- İlk önce Corona virüsünden korunmak gerek

Bunun için kalabalık ortama girmemek, AVM, sinema, tiyatro gibi aktiviteleri ertelemek, mecbur kalmadıkça evden çıkmamak, ufak sorunlar için acil durumlar hariç hastanelere gitmemek, yurt dışından gelmiş bir tanıdık varsa 14 gün boyunca onunla temasta bulunmamak önemli. Eğer kalabalık ortamlara girme zorunluluğu varsa maske takmak ve ortamdan mümkün olan en kısa sürede ayrılmak gerekir..

2- Çocuklara doğru biçimde nasıl el yıkanır onu öğretmeli

Çocuklar ellerini en az 30 saniye boyunca sabunla, parmak araları ve bilek dahil ovalayarak yıkamalı. Bu sırada alfabeyi saydırmak ya da 20 ye kadar sayı saydırmak sabırsızlıklarını önlemeye yardımcı olabilir. Çocuklara kirli ellerle yüzüne dokunmaması gerektiğini açıklamak ta gerekir.

3- Bir besini tüketmeden önce iyice yıkamalı. Bilinmeyen yerlerden yemek yememeli.

4- Bağışıklıkta en önemli nokta BESLENME’dir.

Beslenmeye dikkat etmeli

  • Çocuk sabah kahvaltısını mutlaka yapılmalı. Kahvaltıda hazır gevrekler tüketmemeli, yumurta, peynir, zeytin gibi doğal besinleri tüketmeli. Bol sebze ve meyve, özellikle C vitamininden zengin kuşburnu, greyfurt, maydanoz, turunçgilleri sık tüketmeli.
  • C ,A, D vitaminlerinden ve çinko , selenyumdan zengin besinler bağışıklığı destekler.
  • Proteinden zengin yumurta , süt ürünleri, kırmızı et ve beyaz et gibi hayvansal protein , kuru baklagiller gibi bitkisel proteinlerden yeterince tüketmeli.
  • Yemeklerde bu sıralarda soğan, sarımsak gibi doğal antibiyotiklere daha fazla yer vermekte fayda var.

5- Probiyotikler bağışıklık sistemimiz için çok önemlidir

Yoğurt, kefir, ayran, boza, ev yapımı sirke, şalgam suyu gibi probiyotikten zengin besinleri tüketmek bağışıklığı destekler.

6- Peki nelerden uzak durmak gerek?

Şeker ve katkı maddesi içeren hazır gıdalardan….
Yapılan bir araştırma 100 gr şekerin vücudun savunma hücresi olan lökositlerin fonksiyonlarını 4-6 saat boyunca % 60 oranında baskıladığını göstermiş. Çünkü glukoz, C vitamini reseptörleri ile yarışır. Çocuklarda şeker tüketimini önlemeliyiz.

Pakete girmiş, marketlerde satılan cips, çikolata, gofret, gazlı içecekler, hazır meyve suları gibi hazır gıdalardan, hamburger, kola gibi fast-food denilen batı tarzı beslenmeden uzak durmalı. Hamburger yerine çocuklara peynirli sandviç ya da tost seçeneği sunulabilir.

7- Bol su içmeye teşvik etmeli

Su tüketimi bağışıklık sistemi için önemlidir.

8- Düzenli uyku uymaları sağlanmalıdır

Güçlü bir bağışıklık için düzenli uyku şarttır.

Çocuklar akşam 21 de yatakta olmalıdır. Uykuda iken salgılanan hormonlar hem büyümede ve hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesinde rol oynar. Çocukları erken yatmaya alıştırmalıdır.

9- Corona virüsüne karşı D vitamini takviyesi

Kışın güneşin olmadığı zamanlarda çocuklara 1 yaş üstü 600 Ü, 1 yaş altı 400 Ü günlük D vitamini takviyesini gerekirse doktor kontrolünde vermek gerekebilir.

Sağlıklı beslenmeyi ve düzenli bir hayatı sadece salgın dönemlerinde değil, hayatın her anında uygulamalı ve bunu bir yaşam tarzı haline getirmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here