Okul Öncesi Sık Hastalanma

  Suat Özkök Sordu:

  Anıl Bey merhaba,

  Oğlum 4,5 yaşında ( 20.07.2012 ) doğumlu şuanda 18 kg.

  Mete bu sene ana okuluna yazıldı. Alışması için yaz döneminde verdik. Okul öncesi, doğumundan sonra en fazla 2-3 kez boğaz yolu enfeksiyonu olurken okula başladığından beri sık şekilde boğaz enfeksiyonu geçiriyor ve buna bağlı olarak da antibiyotik kullanıyoruz. hastalıklar yaz döneminde olmayıp Eylül ayı itibari ile başladı.

  Sırası ile boğaz enfeksiyonu, bağırsak enfeksiyonu ( sadece kusma ve ağrı, ishal olmadı ), orta kulak iltihabı ve son olarak gene boğaz enfeksiyonuna yakalandık. bu hastalıklara yakalanma aralığı toplam uzunluğu 2 ay, hastalık aralığı 1-3 hafta periyodunda olmuştur. ( Sürekli nükseden geniz ve burun akıntısı )

  Okulda ilk senesi olduğu için olabildiğince bu durumu normal karşılamaya çalıştık ama bu kadar fazla ve sık rahatsızlanması bizi üzüyor.

  Doktorumuz en son tavsiyesi ile Beta virüsü testi yaptık ve sonucu negatif çıktı. Birde bağışıklık sistemi testi yaptıralım dedi, onu henüz yaptırmadık.

  Bağışıklık sistemini güçlendirebilmek için; ( Anne sütü sadece 2 ay içebildi )

  Doktor tavsiyesi ile Çörek otu yağı sabahları veriyoruz.
  Sabah ve akşamları içtiği iminol vitamini bulunmaktadır.

  Bu kadar sık rahatsızlanması doğal mıdır? Bu süreci nasıl atlatacağımız konusunda; Bağışıklık sistemini güçlendirebilmemiz için yönlendirme ve tavsiyeleriniz olursa paylaşmanızı sizden rica ediyorum.

  İyi çalışmalar.

  Uzm. Dr. Anıl Yeşildal Cevapladı:

  Öncelikle  yaşadığınız  şey  %90  normal.  Ancak  her  sefer  antibiyotik  gerçekten  gerekiyor  mu?? Onu  görmeden  bilemem,  sık  hastalıklarınız antbiyotiksiz  de  geçebilir.  Hastalıklarını  takip etmeden,  bünyesini  bilmeden  herhangi  bir  koruyucu  internetten  önerilmesi  zaten  doğru  olmaz. Ancak bağışıklıkla  birlikte  alerji  testleri  ve  genzi  eti bakılmasını  da  öneririm.