Sebepsiz Endişeler

Sebepsiz Endişeler
Sebepsiz Endişeler

Bayanlar, özellikle de ilk kez anne olduklarında, aslında çok  da  önemli  olmayan  bazı sorunlarda endişe duyabilirler. Sizi  çok  iyi  anlıyoruz,  endişelenmeniz çok normal, ancak  zaman içinde tecrübelendikçe  bunların  çoğunun  aslında  sebepsiz  endişeler  olduğunu anlayacaksınız.

Zedelenmeler

Bebekler doğum sırasında bazen  hafif şekilde zedelenmeler yaşayabilirler. Mesela göz aklarında kılcal damar çatlamalarına  bağlı  olarak  birkaç  gün  veya  hafta bebeğin göz  akı  belirgin  olarak  kırmızı  kanlı  görünebilir.  Çok  korkutucu  görünse  de  aslında  çoğu  zaman  bu  geçici  basit  ve  tedavi  gerektirmeyen bir durumdur. Doğum kanalı boyunca bebekler sıkışmış bir halde ilerlerler.  Bu  basınç  değişiklikleri  de bu  tür durumlara yol açabilir.

Hafif Sarılık

Buna çok sık rastlanır. Sağlıklı bebeklerde üçüncü gün civarında tepe noktasına ulaşana kadar ilerler ve ondan sonra derece derece gözden kaybolur. Ancak  bu  seyrin  dışında  bir  durum olursa doktorunuzun  değerlendirmesi  ve  gerekiyorsa  tedavi  uygulanması  gerekebilir. Zaten  her  bebeğin  mutlaka  4-5. günlerde,  gerek  sarılık, gerek  başka  erken  dönem  sorunları  açısından bir çocuk doktoru  tarafından görülmesi  şarttır.

Bebeğin kafatası normalden farklı şekilde

Yeni doğmuş bir bebeğin kafa şekli anne karnında ne şekilde yattığına ve doğum anında başı, omuzları veya alt kısmından hangisinin dışarı önce çıktığına bağlıdır. Doğum sırasında bebeğin başı doğum kanalına uyacak şekil ve büyüklüktedir. Kafada ödem meydana gelebilir. Kafa şeklinin normale  dönmesi günler veya haftalar alabilir. Bu  şişliğin  sadece  ödemden  olması  daha  basit  bir  durumdur. Ancak sefal  hematom  dediğimiz kafa  kemiğini kaplayan zarın (periost)  altına  olan  kanamaların  düzelmesi  daha  uzun  sürebilir  ve  bu  kan  buradan  kaybolurken  uzayan  ve  yüksek  değerlere  çıkan  sarılığa  neden  olabilir.  Ödem mi hematom mu olduğunun  ayrımını  da  çocuk  doktorunuz  rahatlıkla  yapacaktır. Sefal hematom  dediğimiz bu  tür  kanamalar  ancak  çok  zorlukla  yapılmış  normal  doğumlardan  sonra  meydana  gelir.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dr. Anıl Yeşildal, “Sık Görülen Bebek Hastalıkları ve Sebepsiz Endişeler” ile çocuk sağlığıyla ilgili çeşitli konular hakkında bilgiler veriyor.

Bebeğin cinsel organları normal görünmüyor

Doğumdan sonra özellikle de bebeğin rahimden çıkışında genellikle bebeğin vücudu zedelenir ve cinsel organları etrafında hafif kabarıklıklar oluşur.Bunlar yavaş yavaş normale döner. Kız bebeklerin vajinası etrafında genellikle akıntı ve birazda kanama olabilir. Doğumdan birkaç gün sonra kız bebeklerin bezlerinde kanama anneden geçen hormonların çekilmesine bağlı oluşur, merak edilecek bir şey değildir. Bu durum aşama aşama iyileşir ve herhangi bir tedaviye ihtiyaç göstermez.

Derinin tahriş olması

Bu sık rastlanan bir durumdur. Bebeklerin vücudunda genellikle çile benzeyen lekeler oluşur. Bu lekeler tehlikeli değildir ve tedavi edilmeleri gerekmez. Bebeklerin derisi ince olduğundan derinin altında boynun altından göz kapaklarına doğru uzanan kan damarlarını görebilirsiniz. Endişelenmeyin çünkü bunlar kalıcı vücut izleri değildirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here