Süt

  Özkan Bilen Sordu:

  Benim sormak istediğim sorular bir kitaptaki iddialar üzerine.Bu kitap Anthony Robbins’in Sınırsız Güç adlı kitabı.
  Bu kitapta sütle ilgili 3 temel iddia var.
  1) “Her hayvan kendi cinsine uygun elemanlar dengesine sahiptir.İnek dahil bir çok hayvanın sütünü içmek birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olur.Örneğin , inek sütünün içindeki güçlü büyüme hormonları buzağıları 2 yıl sonra olgunluk kilolarına ulaştıracak yapıdadır.Doğumda 45 kilo olan buzağı olgunluğa erişince 500 kg olur İnsan ise 3-4 kg arasında doğar 70-80 kg.a ulaşıncaya kadar 21yıl geçer.Bu durumun toplumumuz üzerinde çok ters etkileri vardır.Süt ürünleri konusunda uzman olan Dr.
  William Ellis bu ürünlerin etkilerini aşağıdaki gibi açıklıyor.Bunlar kan dolaşımını etkiler.Alerji olmak ve sistemi tıkamak istiyorsanız süt için.Ellis öne sürdüğü nedenlerle , ancak çok az sayıda yetişkinin inek sütündeki proteini metobolize edeceğini ileri sürmektedir.İnek sütünün ana proteini kazeindir.Kazein inek sağlığı için inek metabolizmasının ihtiyaç duyduğu bir şeydir.Bu kazeine insanın ihtiyacı yoktur.Gerek bebekler gerekse yetişkinler kazeini sindirmede çok güçlük çekerler.Ona göre en azından bebekler kazeinin %50 veya daha fazlasını sindiremezler. Kısmen sindirilen bu proteinler genellikle kana karışırlar, dokuları rahatsız ederler ve alerjiye karşı hassaslık yaratırlar.Eninde sonunda karaciğer kısmen sindirilmiş inek proteinlerini dışarı atmak zorundadır ve bu da bütün vücudun boşaltım sistemi için gereksiz bir yüktür.”
  2)”Sütü kalsiyum için içenler de yanılıyorlar , çünkü 25000 kişi üzerinde yapılan testlerde günde 3 ve daha fazla bardak süt içenlerin kalsiyumlarının en düşük seviyede olduğu görülmüştür.Ellis’e göre kalsiyum almak istiyorsanız,bol miktarda yeşil sebze , susam yağı , fındık ve fıstık yiyin. Bunların hepsi kalsiyum bakımından zengin ve vücudun kolayca kullanabileceği yiyeceklerdir.Burada bir noktaya çok dikkat etmek gerekir.Eğer çok miktarda kalsiyum alırsanız bunlar böbreklerde birikir ve böbrek taşı yapar. Bir çok uzmana göre insanlar yeterli kalsiyumu şu ya da bu şekilde alabilir , bu konuya özel olarak dikkat etmeleri gerekmez.”
  3) “Sütün vücuttaki temel etkisi nedir?Süt balgam yapar.Bu balgam da vücudun görevini iyice zorlaştıracak şekilde ince bağırsağı sertleştirir ve buradaki herşeye yapışarak tıkaç görevi yapar.”
  Bu 3 iddia doğrumudur. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi verebilirmisiniz.

  Uzm. Dyt. Fatmagül Öztürk Cevapladı:

  Merhaba; 
  Özetle süt değerli bir içecektir.  Beslenme kişisel farklılıklar gösterebilir. Bu nokta farklı değerlendirilir. Bu  ve buna benzer çıkışlar her dönem bir gıda için olur. Biz diyetisyenler buna çok alıştık. Farklı bir şey savunup tanınırlığınızı artırmak bir yöntemdir. Tek tek  her gıdanın mucizevi etkisi olsa da beslenme de esas değişmez.
  Önemli olan sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Süttün dışında başka kalsiyum kaynakları tabii ki var. Süt kullanamadığımız durumlarda bu gıdalara biraz daha ağırlık veririz. Bağırsak sağlığını etkileyen en başlıca şey su içmemek, kaldık ki Türk toplumunda olmayan bir durum. Posa- lif alımına gıdalarla dikkat etmemek, hatta hareketsizlik , stres bile etki eder. Hiçbir gıda tek başına mucize yaratmadığı gibi, hiç bir gıda tek başına suçlu da değildir. Sağlıklı günler dilerim.

  Dyt. Fatmagül Y. ÖZTÜRK
  Özel Medicana Hospital's Bahçelievler