AVM’ler Çocukları Hasta Ediyor

AVM'ler Çocukları Hasta Ediyor
AVM'ler Çocukları Hasta Ediyor

Oyun çocukların psikolojik ve sosyal gelişiminde oldukça önemli bir yer tutar. Özellikle çocukların kendi yaşıtları ile birlikte parklarda oynamaları tüm uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Ne yazık ki kış mevsimi geldiğinde anne babaların ne yapacaklarını şaşırırlar. Çocukların nerede oyun oynayacaklarını kara kara düşünmeye başlarlar. Yazın rahatça sokakta,  bahçelerde, parklarda, sahillerde vakit geçirirken, kışın tüm bunları nasıl yapacağız diye düşünürler. Aslında haksız da sayılmazlar çünkü biz uzmanlar kışın çocukların kalabalık ve kapalı alanlarda çok fazla bulunmasını tavsiye etmeyiz. Özellikle son zamanlarda ülkemizde, her geçen gün sayıları giderek artan AVM’lerde uzun süreli vakit geçirmek hastalıklara yol açabilmektedir. Özellikle damlacık yoluyla bulaşan üst solunum yolu enfeksiyonlarının sıklığında bir artışa yol açmaktadır.

Ben tamamen bu tür yerlere çocuklarınızı götürmeyin demiyorum, götürün ancak bazı basit kurallara dikkat ederek, çocuğumuza bazı sınırlar koyarak.

Bizim çocukluğumuzda açık havada gördüğümüz Lunapark’ların, son yıllarda adeta ufaltılmış modellerini sık sık AVM’lerin içinde dahi görebiliyoruz. O rengarenk, müzikli, adeta masal kahramanları içinden fırlayacakmışçasına  canlı gibi  duran bu  oyuncaklardan, çocukları  tamamen uzak tutmanın imkansız olduğunun ben de farkındayım. Çünkü ben de bir babayım, benim de 5 yaşında bir kızım var. Zaman zaman bu tür yerlere gitmek zorunda kaldığımızı itiraf etmeliyim.

Fakat  bu tür yerlerde çocukların bindiği veya ellerini sürdüğü oyuncakların  her gün binlerce el tarafından elendiği yadsınamaz bir gerçektir.  Hem kalabalık ve kapalı alanlardaki damlacık yolu bulaşmaları, hem de bu oyuncakların üzerine elle bulaşan mikroplar, kış aylarındaki enfeksiyonların en  önemli sebeplerinden biridir.

Peki biz anne babalar olarak neler yapabiliriz?

Öncelikle dediğim gibi mümkün olduğunca bu tür yerlere gitmemeye gayret etmeli, gidilecekse  daha  tenha olanları veya  daha  sakin  zaman dilimleri tercih  edilmeli. Haftada 1’den daha sık olmamak üzere, zaman zaman çocuklarımızı bu tür AVM’lerin parklarına götürebiliriz, ancak  buralarda mümkün olduğunca az zaman geçirmek, 2-3 taneden daha fazla oyuncağa  binmemek  konusunda çocuğumuza  sınır  koymak,  eve dönüşte  mutlaka elimizi yüzümüzü alışkanlığı  geliştirmek  alabileceğimiz  önlemlerden birkaçıdır.

Mümkün olduğunca kış aylarında da güzel ve açık havaları takip  ederek, havanın nispeten daha sıcak olduğu günlerde sıkı giyinerek yine açık havadaki parklara, sahil yürüyüşlerine de zaman ayırmakta büyük fayda vardır.  Aslında böyle bir havada dışarı çıkmak, AVM’ye gitmekten çok daha sağlıklıdır.

Mümkün olduğunca açık havalı aktivitelere de kış bile olsa zaman ayırmakta fayda vardır, hatta eğer fırtına yoksa, karlı havalarda bile parklarda gezintiler, çocuğunuzla kartopu oynamanın, kardan adam  yapmanın  çok keyifli ve sağlıklı olacağını düşünüyorum. Kışın  soğuk  ve  karın mikropların  baş  düşmanı olduğu bilinen bir gerçektir. Yine çok soğuklarda akraba veya komşu çoucklarıyla ev içinde bir araya gelmek, yine de 1000’lerce insanın  girip  çıktığı  kapalı  alanlardan çok  daha  sağlıklı  olacaktır.

Aileniz ve çocuklarınızla birlikte hepinize sağlıklı bir kış geçirmenizi diliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here