davranış farklılığı

  Selda Güçlü Sordu:

  iyi akşamlar 2.5 yaşında kızım 3 aylık oğlum var.benim sorum.kızım gündüz benle iyi kıskançlık var ama beni bunaltacak kadar değil.genelde akşam 6 dan sonra kardeşini rahatsız ediyor yanına gidip ce yapıp bağırıyor sonra onu korkuttum diyor.aslında seviyor kardeşini eve gelen olunca ses yapmayın kardeşim uyuyor.diyor ağlayınca beni çağırıp anne seni istiyor ağlatma diyor. fakat aileler arasında kardeşine vurma bağırma vs gibi eylemlerde bulunuyor.ailelere kardeşini onun yanında sevmeyin diyoruz.neden bizle daha iyiyken ailelerin yanında ona kötü davranmak istiyor ilgiyi üstüne mi çekmek için.birde kızım bebeği benden başkasının almasını pek istemiyor özellikle evde babasına anne alsın sen alma diyor.acaba beni ona bakmakla zorunlumu sanıyor.yoksa beni kaybettiğini düşünüp babayı kaybetmemek için mi yapıyor.nasıl davranalım…

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  -Eve gelen misafirlerin yanında kardeşine kötü davranmasının nedeni belli benimle ilgilenin kardeşimle ilgilenmeyin mesajını veriyor.
  -Siz anne-baba ve diğer yetişkinler onun yanında hem kızınızı hemde oğlunuzu sevin aynı anda ikisi ile ilgili konuşun.Kıskanır diye oğlunuz yokmuş gibi davranmayın,konuşmayın.
  -Tam tersine her konuşmaya kızınızı ve oğlunuzu katın.Kıskançlık çok doğal bir duygudur.
  -Kıskanıyor olması çok normal.Tam tersi hiç kıskanmıyor olsaydı bence bir sorun var demektir.
  -Bu durumda en önemli tavsiyem ikisini hiç yalnız bırakmayın zaten bırakmazsınız ama aklınızda olsun.Büyük kardeşler her zaman küçük kardeşlere zarar verebilirler.
  -Eve akşam baba geldiğinde önce kzınızla oynasın,sevsin,vakit geçirsin.Sonra mutlaka ikisini birlikte bebeği alıp onunla konuşsunlar,sevsinler.Abla istemiyor diye küçüğü sevmemezlik olmaz.
                                                                              Selamlar
                                                                         Emine ERASLAN