Büyüme Ağrıları @
Kategori: Ortopedi  Ekleyen: Prof. Op.Dr. Selim Yalçın
Tarih      : 28 Şubat 2011 - 14:12
Okunma Sayısı    : 35428

Birçok anne-babayı telaşlandıran, üzen, hatta gece yarıları kucaklarında çocukları ile hastanelerin acil servislerine koşmalarına neden olan bacak ağrıları… Günboyu keyifle koşup oynayan yaramaz çocukların akşam olunca ağlayıp sızlanmalarına neden olan diz ağrıları… Küçük çocukları olan ailelerin hayatında ciddi sıkıntılar yaratan, hekimleri teşhis ve tedavide zaman zaman güç duruma düşüren ‘büyüme ağrıları’nın diğer bir özelliği de kısa sürede geçmeleri, gece ağrıyla uyanan çocukların 15-20 dakika sonra uykuya dalmaları, sabah neşeyle uyanıp hiçbir şey olmamış gibi keyifle koşup oynamaları…

Aşağıdaki videolarda Prof. Dr. Gazi Zorer, "Çocuklarda Merak Edilen Ortopedi Konuları" hakkında bilgiler veriyor.

Büyüme ağrıları 3 – 10 yaş arasındaki çocukların % 20 sinde genellikle akşamüstü veya gece uyku saatlerinde görülen geçici ve hafif ağrılardır. Bacakların hemen her yerinde görülebilirler: diz ve ayak bileği eklemleri, baldır ve uyluk kasları ağrının tipik yerleşimleridir. 
Büyüme Ağrıları Gezicidir:
bir gün sağ dizi ağrıyan bir çocuğun başka bir gece sol bacak kasları veya her iki uyluğu ağrıyabilir. 

Büyüme Ağrıları Geçicidir: Ağrıyla uykudan uyanıp masaj, sıcak su şişesi, ağrı kesici ilaçlarla zar zor uykuya dalan bir çocuğun ertesi sabah uyandığında hiçbir şikayeti yoktur, bazen de o gece ağrıyan yer bir daha hiçbir zaman ağrımaz. 

Büyüme Ağrıları Masumdur: Bazen kendiliğinden, bazen biraz masajla, bazen anne veya babanın kucaklarına veya koyunlarına almasıyla geçer. 

Büyüme Ağrıları Düzensizdir: Haftalar veya aylar sonra aynı veya karşı bacakta tekrar ortaya çıkabilir veya sık sık tekrarlayabilir.

Büyüme Ağrıları Ürkütücüdür: Keyifli bir gün geçirmiş bir çocuk gecenin bir yarısında ağlayarak uyanıp anne babasını korkutur, akıllarına kötü hastalıklar getirir.

Büyüme ağrılarının nedeni belli değildir, tıp dünyasında yüzyıla yakındır bu konuda araştırmalar yapılmasına rağmen henüz bir ipucu bulunmamıştır. Büyüme ağrıları eğer aileyi korkutacak kadar sık oluyorsa, hep aynı bölgede tekrarlıyorsa, kızarıklık, şişlik gibi bulgular görülüyorsa, ertesi gün ağrı geçmiyorsa, topallama, kilo kaybı, dermansızlık gibi şikayetler de varsa çocuk mutlaka bir çocuk ortopedisi uzmanı tarafından değerlendirilmeli, ağrıya neden olabilecek ciddi hastalıklar yönünden incelenmelidir. 


Bu videolarımız da ilginizi çekebilir:
Çocuklarda Bel-Sırt Ağrısı Nedenleri
Bel - Sırt Ağrısının Ciddi Nedenleri
Çocuklarda Kırık - Çıkık
Çocuklarda Düztabanlık

Bu Makaleyi Paylaş
Yorumlar


Bunlar da Ilginizi Çekebilir
E-posta
Parola
Beni Hatırla!     Parolamı unuttum!
    Facebook'la Bağlan

Uzm.Dr. Anıl Yeşildal

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
istanbul/Beşiktaş/Levent-Etiler 'de çocuk doktoru-çocuk hekimi olarak çalışmaktadır......
Profili İzle  |  Makalelerini Gör

Op. Dr. Ayşe Duman

Kadın doğum
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden 1990 yılında mezun olan ...
Profili İzle  |  Makalelerini Gör