11 Aylık Bebek

11 Aylık Bebek

11  aylık bebek pratik özet: Fiziksel-zihinsel-duygusal  gelişim Karşılıklı top oynama, ev işi taklidi başlar. Oyuncaklarını oyuncak kovasına koyar, toplar. Bilinçli kelimeleri çoğalır. Kelimeleri taklit eder. Ters çevrilmiş bardağın altındaki oyuncağı bulur.

İşaret parmağı ile gösterme başlar. Resimlere bakar. Kesin komutlar verildiğinde yaptığı davranışı keser, yasakları anlar. Yetişkinlerle beraber kitaba bakar. Taklit yolu ile nesneleri uygun deliklere yerleştirir. Bardaktan yardım ile su içebilir. Şişe, kutu, vs. kapaklarını takmayı öğrenir.

Televizyonun uzaktan kumandasını eline alıp, açıp kapatıyormuş gibi yapar. Sevdiği oyuncak elinden alınınca itiraz eder. Tıbbi takip/Öneriler Muayene: Genel fizik muayene,  gelişim, kalça çıkığı muayenesi. Öneriler: Günlük  enerjinin %40-50’si anne  sütü+Katı  gıdalarda çeşit  artar D vit+ Flor* Dikkat: Yürüteç  hiçbir zaman önerilmez. Testler: 9 ayda  yapılmadıysa tam kan  sayımı(Normalse Demir  kesilir),  Tam idrar  tahlili  Aşıları Yok Not:Flor  takviyesi  6  ay-2  yaş  arası  halen  bazı  hekimler  tarafından  tercih  edilir. Ancak  son  yıllarda  diş  hekimleri  4-5  yaş  sonrası  florlu  çürük  önleme  yöntemlerini daha çok  önermektedir.

Paylaşma

Belki bu sahne size de tanıdık gelebilir, bebeğinizi yaşıtı bir bebekle oynarken uzaktan izliyorsunuz, bebeğiniz diğer bebeğin gözlemekte olduğu bir oyuncakla oynuyor ve birkaç dakika sonra kaçınılmaz olarak diğer bebek oyuncağa uzanır, yakalayacak ve asılacaktır. Bebeğiniz kızgın ve cırlak bir sesle oyuncağı bırakır ve sizin yardımınızı isteyecektir. Ya da 2. olasılık o da elindeki oyuncağa var gücüyle asılacak ve karşı tarafa kaptırmamak için elinden geleni yapacaktır. Siz veya diğer aile de hemen olay yerine koşarak “Haydi paylaşalım” önerisinde bulunursunuz. Bebeğinize bazı oyuncaklarla oynamak için beklemek gerektiğini veya başkasının oynadığı bir oyuncağı elinden almanın doğru olmadığını anlatmanız gerekir. Çocuklar deneme-yanılma yöntemi ile ve diğerleri ile iletişime geçerek öğrenirler. Şimdi onların meraklarının peşinden koşma ve dış dünyayı keşfteme zamanlarıdır. Bu da oyun ile gerçekleştirilir. Paralel Oyun Kısa bir süre sonra çocuklar oturarak parmaklarını daha iyi kullanmayı öğrenir ve paralel oyun diye tanımlanan bir oyunu oynarlar.Birbirleri ile oynamadıkları halde yan yana oturarak birbirlerinin oyuncaklarla ilişkisini inceler ve bunları kendi kendilerine kelimelere dökerek diğerinin düşüncelerinden öğrenirler. Aileler için ipucu, onların hassas oyunlarındaki dengeyi gözlerken bir oyuncağın kapışılmasındaki kavgayı önlemektir. Bunun bir yolu bir grup oyun arkadaşına ev sahipliği yaparken kamyon, top ve yap-boz gibi birden fazla oyuncağı onlara sunmaktır. Çocuklar yavaş yavaş paralel oyundan birlikte oynanan oyunlara geçerler ve paylaşma ve iletişim kavramlarını anlamaya başlayarak inatlaşmaktan vazgeçerler. Neredeyse Yürümek Üzere ve Ayakkabı Alma Zamanı Aileler çocuklarının ilk adımlarını attıklarını görünce büyük bir rahatlama yaşarlar. Bazıları yürümeye onuncu ay gibi erken başlarken bazıları neredeyse 16-18 aya kadar gecikebilir. Yaş ne olursa olsun, muhtemelen ayağa ayakkabı giydirmek dahil onların yürümesine nasıl yardımcı olunacağı konusunda birçok tavsiye duymuş olabilirsiniz. Genel olarak uzmanların ortak görüşü bebeğe, onun ayağının kavrayan ve kaymayı önleyen esnek ayakkabılar almanız yönündedir. Mümkünse hava şartları ve ortam uygunsa bilekleri ve ayak kaslarını geliştirmek üzere evde yalın ayak olmasına da müsaade edebilirsiniz. Genellikle birçok aile çocuklarına ayakkabıyı zamanında çok önce satın alırlar. Eee, haklısınız sabretmek zor !! Fakat unutmayın ki çocuğun ayakları altı hafta gibi kısa bir sürede bir numara büyür.

Kitap Okumak İçin Her Zaman Vakit Ayırmalısınız 

Çok hareketli çocuklar bile annenin veya babanın kucağında oturup kitap okunması için zaman ayırabilirler.Çoğu zaman onların kitap okuma yöntemi sayfaları çevirme, resimleri işaret etme, sayfa kenarlarını kıvırararak katlama, parmağını deliklere sokma ve hatta hapur hupur yeme şeklinde olabilir. Siz ne olursa olsun sabırla okumaya devam edin. Onun ileride kitapları sevmesi için bu ilk adımlarınız çok değerlidir. Kitaplara tüm ilgisinin sadece birkaç dakika sürmesi onun bu tecrübeden faydalanmadığını göstermez. Onun ilgisini yoğunlaştırma süresi şimdilik bu kadardır. Siz her şeye rağmen ona okumaya devam edin, zamanla daha sakin ve daha uzun süre dinleyecektir. Büyük ihtimalle o ilgisini çeken bazı masallardan hoşlanacak ve siz de belki onları defalarca okumak zorunda kalacaksınız. Bir kelimeyi işaret eder veya bir sayfada durursa kelimeleri yavaş yavaş söyleyiniz. Bunları belki tekrarlamayacaktır fakat bu durum bu kelimelerin sindirilmediği anlamına gelmez. Sevgili ebveynler sürekli kitap okumakla sadece dil yeteneği gibi kavrama kabiliyeti gelişmekle kalmaz, aynı zamanda kitap sevgisi de yer edecektir.

Bu yaşlarda ne tür oyunlar  ve  oyuncak  uygundur  merak ediyorsanız devamını okuyunuz Çocuklarda  kitap okumanın mucizevi  etkileri  hakkında  daha  detaylı  bilgi  almak  isterseniz devamını okuyunuz…

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dr. Duygu Gür Ünal, “Bebeklerde Ek Besinlere Geçiş” ve “Özel Aşılar” hakkında bilgiler veriyor

 

Kız ve Erkek Bekek Gelişim Tablosu İçin Erkek bebek gelişimiKız bebek gelişimi Çocuğunuzun diğer aylara ait gelişimini öğrenmek için “Ay Ay Bebek Gelişimi” uygulamamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Doktor Amcam Üyeleri Ne Diyor?
0 Yorum

Yorum Yazın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.Doktoramcam.com

Menu